Süni intellekt əsaslı fintech startapı “Model ML” 75 milyon dollar dəyərində A seriyası investisiya raundunu tamamlayıb.Şirkət bildirib ki, cəlb olunmuş vəsait qlobal miqyasda genişlənmənin sürətləndirilməsi və maliyyə sahəsində süni intellekt imkanlarının inkişafı üçün istifadə olunacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Model ML” 2024-cü ildə Chaz Englander vəArnie Englander tərəfindən təsis edilib. Startap maliyyə xidmətləri sahəsində fəaliyyət göstərən təşkilatlar üçün süni intellekt əsaslı iş axını avtomatlaşdırma platforması hazırlayır.
Platforma maliyyə komandalarına müxtəlif və etibarlı mənbələrdən toplanmış məlumatları avtomatik emal etməyə, əvvəlcədən müəyyən edilmiş formatlarda "Word", "PowerPoint" və "Excel" sənədləri yaratmağa imkan verir. Bu sənədlərə investisiya qeydləri, təqdimatlar, hesabatlar və portfel təhlilləri daxildir.
“Model ML” bu prosesi avtomatlaşdıraraq sənədlərin hazırlanmasına sərf olunan vaxtı və əl əməyini azaldır, eyni zamanda inkişaf etmiş yoxlama sistemləri ilə səhvlərin qarşısını alır. Şirkət böyük banklar, aktivlərin idarəedilməsi firmaları və məsləhət şirkətləri ilə əməkdaşlıq edir. Platforma mürəkkəb məlumat mənbələri arasında məntiqi əlaqə qurmaq və korporativ səviyyədə tətbiq edilə bilən həllər təqdim etmək qabiliyyətinə malikdir.

«Model ML» привлёк $75 млн в серии A для развития искусственного интеллекта в финансах
Финтех-стартап на основе искусственного интеллекта «Model ML» завершил раунд инвестиций серии A на сумму 75 миллионов долларов. Компания сообщила, что привлечённые средства будут использованы для ускорения глобального расширения и развития возможностей искусственного интеллекта в сфере финансов.
По информации Valyuta.az, «Model ML» был основан в 2024 году Чазом Энгландером и Арни Энгландером. Стартап разрабатывает платформу автоматизации рабочих процессов на основе искусственного интеллекта для организаций, работающих в сфере финансовых услуг.
Платформа позволяет финансовым командам автоматически обрабатывать данные, собранные из различных и надёжных источников, а также создавать документы в заранее определённых форматах "Word", "PowerPoint" и "Excel". Эти документы включают инвестиционные записи, презентации, отчёты и анализы портфеля.
«Model ML» автоматизирует этот процесс, сокращая время и трудозатраты на подготовку документов, а также предотвращая ошибки с помощью продвинутых систем проверки. Компания сотрудничает с крупными банками, фирмами по управлению активами и консалтинговыми компаниями. Платформа способна устанавливать логические связи между сложными источниками данных и предоставлять решения, применимые на корпоративном уровне.