Gələn il təhsil və elmə 5,2 milyard ayrılacaq
2030-cu ilə müəyyən edilmiş milli prioritetlərdən biri olan təhsil və elm xərclərinə 5,2 milyard manat vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulur ki, bu da 2024-cü ilin icra göstəriciləri ilə müqayisədə 658 milyon manat və yaxud 14,3 % çoxdur.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu maliyyə naziri Sahil Babayev Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında "2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında" qanun layihəsinin I oxunuşda müzakirəsində bildirib.
"Ortamüddətli büdcə dövrü, yəni 2022-ci illə müqayisədə 2026-cı ildə təhsil və elm xərcləri 36 % artacaq. Növbəti ildə dövlət sifarişi və dövlət hesabına kadr hazırlığı üzrə təhsil alanların sayı 150 min nəfərə, təqaüd alanların sayı isə 121 min nəfərə çatacaq. Gələn il əlilliyi olan, valideyn himayəsindən məhrum olmuş, şəhid ailələri və müharibə veteranı statusu almış güzəştli kateqoriyaya aid olan 18,5 min tələbənin təhsil və təqaüd xərcləri üçün 42 milyon manat vəsait proqnozlaşdırılıb", - deyə o qeyd edib.

В следующем году бюджет образования и науки составит 5,2 млрд
Одним из национальных приоритетов, установленных на 2030 год, является выделение 5,2 миллиарда манатов на расходы в области образования и науки, что на 658 миллионов манатов, или на 14,3 %, больше по сравнению с показателями исполнения 2024 года.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил министр финансов Сахиль Бабайев на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса в ходе обсуждения законопроекта «О государственном бюджете на 2026 год» в первом чтении.
«За среднесрочный бюджетный период, то есть по сравнению с 2022 годом, в 2026 году расходы на образование и науку увеличатся на 36 %. В следующем году количество обучающихся по государственному заказу и за счет государства достигнет 150 тысяч человек, а количество получающих стипендии — 121 тысячи человек. На расходы по обучению и стипендиям для 18,5 тысяч студентов из льготных категорий, таких как инвалиды, дети, лишённые родительской опеки, семьи шехидов и участники боевых действий, в следующем году предусмотрено 42 миллиона манатов», — отметил он.