Bu ilin noyabr ayında Azərbaycanın sosial media bazarının bütün platformalarında (kompüter, mobil cihazlar və planşetlərdə) "Instagram"ın payı 46,23 % (ötən ay 35,77 %, 1 il əvvəl 38,37 % olub) təşkil edib.
Valyuta.az-ın "Statcounter" agentliyinin hesabatına istinadən verdiyi məlumata görə, bu, oktyabr ayına nisbətən 10,46 faiz bəndi çox, bir il əvvəlki göstərici ilə müqayisədə 7,86 faiz bəndi azdır.
İkinci pillədə qərarlaşan "YouTube"un bazar payı ay ərzində 10,55 faiz bəndi, il ərzində isə 17,37 faiz bəndi artaraq 31,04 % (20,49 % və 13,67 %) olub.
Növbəti yerdəki "Facebook"un bazar payı ay ərzində 17,65 faiz bəndi, illik isə 7,88 faiz bəndi azalaraq 10,68 % (28,33 % və 18,56 %) təşkil edib. Beləliklə onun bazar payı ay ərzində 62 % azalıb.
Dördüncü pillədəki "Pinterest"in bazar payı aylıq 2,06 faiz bəndi, illik müqayisədə isə 10,54 faiz bəndi azalaraq 5,7 % (7,76 % və 16,24 %) təşkil edib.
İlk beşliyi 4,46 %-lik (5,24 % və 7,95 %) bazar payı ilə "X" qapayır. Sosial şəbəkənin bazar payı aylıq 0,78 faiz bəndi, illik müqayisədə isə 3,49 faiz bəndi azalıb.

Facebook потерял за месяц 62% доли рынка в Азербайджане
Доля Instagram на всех платформах рынка социальных медиа Азербайджана (компьютеры, мобильные устройства и планшеты) в ноябре этого года составила 46,23% (в прошлом месяце - 35,77%, год назад - 38,37%).
Как сообщает Report со ссылкой на отчет агентства Statcounter, это на 10,46 процентных пункта больше, чем в октябре, и на 7,86 процентных пункта меньше, чем год назад.
Доля рынка расположившегося на втором месте YouTube увеличилась за месяц на 10,55 процентных пункта, а за год – на 17,37 процентных пункта, составив 31,04% (20,49% и 13,67%).
Рыночная доля Facebook, расположившегося на следующей строчке, снизилась за месяц на 17,65 процентных пункта, а за год – на 7,88 процентных пункта, составив 10,68% (28,33% и 18,56%). Таким образом, Facebook потерял за месяц 62% доли рынка в Азербайджане.
Доля рынка Pinterest, занимающего четвертое место, снизилась за месяц на 2,06 процентных пункта, а по сравнению с прошлым годом – на 10,54 процентных пункта, составив 5,7% (7,76% и 16,24%).
Первую пятерку замыкает X с долей рынка 4,46% (5,24% и 7,95%). Доля рынка социальной сети снизилась за месяц на 0,78 процентных пункта, а по сравнению с прошлым годом – на 3,49 процентных пункта.