Ən yaxşı 10 universitetdə təhsil haqqı nə qədərdir? - CƏDVƏL
ABŞ-ın ən nüfuzlu universitetlərində təhsil almaq getdikcə daha baha başa gəlir. 2024-2025-ci tədris ili üçün ölkənin ilk 10 universitetində illik ümumi təhsil xərcləri 77 500 dollardan 98 300 dollara qədər dəyişir.
Valyuta.az xəbər verir ki, təkcə təhsil haqqı bu universitetlərdə 59 min dollardan 71 min dollara qədərdir. Müqayisə üçün, özəl kolleclərdə bu göstərici orta hesabla 43 min dollardır.
Siyahının başında 71 300 dollarla “Çikaqo Universiteti” yer alır. “Dyuk”, “Yel” və “Stenford” kimi nüfuzlu universitetlər də 70 min dollara yaxın təhsil haqqı ilə seçilir. Dünyanın ən böyük təhsil fondlarından birinə sahib olan “Harvard Universiteti”ndə isə bu göstərici 59 300 dollardır.
ABŞ-ın ən yaxşı 10 universitetində təhsil haqqı orta hesabla 59 000-71 000 dollar arasında dəyişir. Bu isə özəl qeyri-kommersiya dördillik kolleclərin 43 400 dollarlıq orta göstəricisindən təxminən 50% çoxdur. Dövlət universitetlərində isə təhsil haqqı orta hesabla 29 200 dollardır. Ştat daxilində oxuyan tələbələr bu məbləğin daha azını - yalnız 11 600 dollar ödəyirlər.

Сколько стоит обучение в 10 лучших университетах? - ТАБЛИЦА
Образование в самых престижных университетах США становится все более дорогим. В учебном году 2024-2025 годах общие годовые расходы на обучение в 10 лучших университетах страны колеблются от 77 500 до 98 300 долларов.
По данным Valyuta.az, только плата за обучение в этих университетах составляет от 59 тысяч до 71 тысячи долларов. Для сравнения, в частных колледжах этот показатель в среднем равен 43 тысячам долларов.
Возглавляет список "Чикагский университет" с суммой 71 300 долларов. Такие престижные университеты, как "Дюк", "Йель" и "Стэнфорд", также выделяются оплатой обучения около 70 тысяч долларов. В "Гарварде", обладающем одним из крупнейших образовательных фондов в мире, эта сумма составляет 59 300 долларов.
Плата за обучение в 10 лучших университетах США в среднем варьируется от 59 000 до 71 000 долларов. Это примерно на 50% больше, чем средний показатель частных некоммерческих четырёхлетних колледжей, равный 43 400 долларам. В государственных университетах плата за обучение в среднем составляет 29 200 долларов. Студенты, обучающиеся в своем штате, платят за это сумму меньше - всего 11 600 долларов.