Deputatdan gəlir vergisi ilə bağlı təklif
"Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin iclasında təqdim etdiyim təkliflərdən biri də minimum əməkhaqqının gəlir vergisindən azad edilməsi ilə bağlı idi. Vergi Məcəlləsinə təklif edilən yeni dəyişikliklərə əsasən, yeni ildən özəl sektorda 2 500 manatadək əməkhaqqı 3% gəlir vergisinə cəlb ediləcək".
Valyuta.az xəbər verir ki, bu sözləri Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında yazıb.
"Dövlət və neft-qaz sektorunda olduğu kimi, özəl sektorda da vergidən azad olunan məbləğ 200 manat nəzərdə tutulub.
Əksər dövlətlərdə minimum əməkhaqqının gəlir vergisindən azad olunduğunu nəzərə alaraq, oxşar praktikanın Azərbaycanda da tətbiqi məqsədəuyğundur. Həm dövlət, həm də özəl sektorda minimum əməkhaqqı alan vətəndaşlarımızın maaşlarının vergidən azad olunması sosial təminat baxımından da arzuolunandır. Bu zaman hər iki sektorda vergidən azad olunan məbləğ 400 manat müəyyənləşə bilər. Həmin vətəndaşlarımızın maaşları yüksək olmadığı üçün əməkhaqqılarının vergiyə cəlb olunması arzuolunan deyil. Bu baxımdan, həm dövlət, həm də özəl sektorda minimum əməkhaqqı alan vətəndaşlarımızın maaşlarının vergidən azad olunmasını təklif edirik".
Deputat bildirib ki, həm dövlət, həm də özəl sektorda vergidən azad olunan məbləğin minimum əməkhaqqı ilə əlaqələndirilməsi nisbətən az maaş alan vətəndaşlarımızın da gəlirlərini artıra bilər:
"Belə ki, bu halda gəlir vergisi hesablanan zaman vergidən azad olunan məbləğ 200 manat deyil, 400 manat ola bilər ki, bu da birbaşa maaşların artımına gətirib çıxarar. Bu o deməkdir ki, bu halda 2 500 manatadək əməkhaqqı alan vətəndaşlarımızın maaşlarında artım qeydə alına bilər".

Вугар Байрамов предложил освободить минимальную зарплату от подоходного налога и повысить необлагаемую сумму до 400 манатов
"На собрании Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству одним из моих предложений было освобождение минимальной заработной платы от подоходного налога. Согласно предлагаемым изменениям в Налоговый кодекс, с наступающего года заработная плата в частном секторе до 2 500 манатов будет облагаться подоходным налогом по ставке 3%".
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на запись депутата Милли Меджлиса Вугара Байрамова в социальной сети.
"Как и в государственном и нефтегазовом секторах, в частном секторе также предусмотрено освобождение от налога суммы в 200 манатов.
Учитывая, что во многих странах минимальная заработная плата освобождена от подоходного налога, применение аналогичной практики в Азербайджане представляется целесообразным. Социально желательно, чтобы доходы граждан, получающих минимальную зарплату как в государственном, так и в частном секторах, освобождались от налогообложения. В этом случае освобождаемая от налога сумма в обоих секторах может быть определена на уровне 400 манатов. Поскольку зарплаты таких граждан невысоки, обложение их налогом нежелательно. Исходя из этого, мы предлагаем освободить от налога зарплаты минимального уровня в государственном и частном секторах".
Депутат отметил, что привязка освобождаемой от налога суммы в обоих секторах к минимальной заработной плате может увеличить доходы граждан с низкими доходами:
"Таким образом, при расчёте подоходного налога освобождаемая сумма может составить не 200 манатов, а 400 манатов, что непосредственно приведёт к увеличению зарплат. Это означает, что зарплаты граждан с доходом до 2 500 манатов могут повыситься".