Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin deputatı Qüdrət Həsənquliyev parlamentin bugünkü plenar iclasında "2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında" qanun layihəsinin ikinci oxunuşda müzakirəsində bildirib.
"Azərbaycanda gələn il dövlət büdcəsindən beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsinə 239 milyon manat vəsait ayrılacaq. Bu, elmə ayrılan vəsaitdən 10 milyon manat artıqdır. ​Çox təəssüf ki, bu beynəlxalq tədbirlərin bir çoxunun effektivliyi çox aşağıdır. ​Hökuməti ötən illə müqayisədə turistlərin sayının azalması narahat etməlidir. Əgər bu ilin 10 ayında ölkəmizə 2 milyon 171 min turist gəlibsə (illik müqayisədə 1,7 % az), bizdən çox kiçik Gürcüstana 4 milyon 307 min turist gəlib (2 dəfə çox). Bunun səbəbləri araşdırılmalıdır", - deyə o qeyd edib.
"Azərbaycan ilk növbədə çalışmalıdır ki, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avropa ölkələri və İran vətəndaşları üçün viza rejimini aradan qaldırsın. Eyni zamanda araşdırma aparılsın ki, niyə turistlər Azərbaycana gəlməkdən imtina eləyirlər. Bu, həm də bizdə xidmətlərin baha olması ilə bağlıdır. Təyyarə biletlərinin, ictimai-iaşə obyektlərindəki xidmətlərin qiymətləri çox yüksəkdir. Azərbaycanda ucuz hotellər yoxdur. Bu da turistlərin sayına birbaşa təsir edir. Hesab eləmirəm ki, biz yerli hotelləri büdcədən ayrılan vəsaitlə - beynəlxalq tədbirlər keçirməklə dəstəkləməliyik".

Депутат: Cнижение турпотока в Азербайджан следует тщательно изучить
Как сообщает Report, об этом заявил депутат Милли Меджлиса Гудрат Гасангулиев на сегодняшнем пленарном заседании парламента во время обсуждения во втором чтении законопроекта "О государственном бюджете на 2026 год".
"В следующем году из государственного бюджета Азербайджана на проведение международных мероприятий будет выделено 239 млн манатов - на 10 млн больше, чем на науку. К сожалению, эффективность многих таких мероприятий остается низкой. Правительство должно обратить внимание на сокращение числа туристов по сравнению с прошлым годом. За первые десять месяцев этого года в страну прибыли 2 171 000 туристов, что на 1,7 % меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Для сравнения, в гораздо меньшую Грузию приехало 4 307 000 туристов, то есть вдвое больше. Причины этой ситуации требуют тщательного изучения", - отметил он.
Гасангулиев считает, что Азербайджан прежде всего должен стремиться к отмене визового режима для граждан США, европейских стран и Ирана.
"Кроме того, необходимо выяснить, почему туристы отказываются приезжать в страну. Ситуация усугубляется высокой стоимостью услуг, включая авиабилеты, питание в заведениях и проживание в отелях. Недоступность дешевых гостиниц напрямую влияет на приток туристов", - подчеркнул депутат.