Çoxmilyonluq qaçaqmalçılıq işi genişlənir: 6 nəfər həbs olunub - ADLAR
Dövlət Gömrük Komitəsində (DGK) və Bakı-Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanında vəzifəli şəxslər barəsində korrupsiya və qaçaqmalçılıq ittihamları üzrə aparılan cinayət işi çərçivəsində bir neçə nəfər həbs olunub.
Valyuta.az xəbər verir ki, müxtəlif media subyektlərinin məlumatlarına əsasən, ümumilikdə altı nəfər qaçaqmalçılıq, vergidən yayınma və vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etməkdə ittiham olunur. Saxlanılan şəxslər arasında yüksək vəzifəli məmur övladlarının da olduğu bildirilir.
Fərid Usubovun həbsi rəsmən təsdiqləndi
Gununsesi.info-nun ilkin məlumatına görə, Dövlət Gömrük Komitəsinin Dəniz Nəqliyyatı və Enerji Resursları Baş Gömrük İdarəsinin Liman Məntəqəsinin rəisi Fərid Usubov Baş Prokurorluq Yanında Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən saxlanılıb.
Baş Prokurorluğun Mətbuat xidməti APA-ya faktı təsdiqləyərək onun barəsində həbs qətimkan tədbirinin seçildiyini açıqlayıb. Qurum cinayət işi üzrə əlavə məlumatın veriləcəyini bildirib.
Qeyd edilib ki, Fərid Usubov Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin sabiq müavini, general-leytenant Cəbrayıl Usubovun oğludur.
Gömrük əməkdaşları Heydər Eyvazov və Tamerlan Axundzadə də həbs edilib
APA-nın yaydığı digər məlumata görə, DGK-nın Dəniz Nəqliyyatı və Enerji Resursları Gömrük Baş İdarəsinin əməkdaşları Heydər Eyvazov və Tamerlan Axundzadə də saxlanılıb və barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Onlara Cinayət Məcəlləsinin 206.4 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən qaçaqmalçılıq), 213-1.2.2 və 213-1.2.3 (aksiz markası ilə markalanmalı olan malların markasız satılması və dövriyyəsi, təkrar törədildikdə) və 308.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddələri üzrə ittiham elan olunub.
Bakı-Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanının rəisi də saxlanılıb
Qafqazinfo-nun əldə etdiyi məlumata görə, aparılan eyni cinayət işi çərçivəsində Bakı-Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanının rəisi Rəşad Daşdəmirov da həbs edilib.
Mənbənin məlumatına əsasən, o, xüsusilə külli miqdarda qaçaqmalçılıqda və külli miqdarda vergidən yayınmaqda ittiham edilir. İş üzrə dəymiş ziyanın 3 milyon manata yaxın olduğu bildirilir. Rəşad Daşdəmirov barəsində də həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Qeyd edək ki, Rəşad Daşdəmirov Gəncənin sabiq icra başçısı Rasim Daşdəmirovun oğludur.
Baş Prokurorluq cinayət işi üzrə araşdırmanın davam etdiyini, yaxın günlərdə əlavə məlumatın açıqlanacağını bildirib.

В рамках уголовного дела по обвинениям в коррупции и контрабанде в Государственном таможенном комитете (ГТК) и Бакинском международном торговом морском порту Ховсан задержаны несколько должностных лиц.
По информации Valyuta.az, основанной на данных различных СМИ, всего шесть человек обвиняются в контрабанде, уклонении от уплаты налогов и злоупотреблении служебными полномочиями. Среди задержанных, как сообщается, есть дети высокопоставленных чиновников.
Официально подтвержден арест Фарида Уsubова
По предварительной информации Gununsesi.info, начальник портового пункта Главного таможенного управления морского транспорта и энергетических ресурсов Государственного таможенного комитета Фарид Уsubов был задержан Главным управлением по борьбе с коррупцией при Генеральной прокуратуре.
Пресс-служба Генеральной прокуратуры подтвердила факт задержания агентству APA и сообщила, что в отношении Фарида Уsubова избрана мера пресечения в виде ареста. Орган обещал предоставить дополнительную информацию по уголовному делу.
Отмечается, что Фарид Уsubов является сыном бывшего заместителя Службы государственной охраны, генерал-лейтенанта Джабраила Уsubова.
Также арестованы сотрудники таможни Гейдар Эйвазов и Тамерлан Ахундзада
Согласно другой информации, распространившейся через APA, сотрудники Главного таможенного управления морского транспорта и энергетических ресурсов Гейдар Эйвазов и Тамерлан Ахундзада также задержаны и в отношении них судом избрана мера пресечения в виде ареста.
Им предъявлены обвинения по статьям 206.4 (контрабанда группой лиц по предварительному сговору), 213-1.2.2 и 213-1.2.3 (передача и оборот товаров без акцизной марки при повторном совершении) и 308.2 (злоупотребление служебными полномочиями) Уголовного кодекса.
Начальник Бакинского международного торгового морского порта Ховсан также задержан
По сведениям Qafqazinfo, в рамках того же уголовного дела арестован начальник Бакинского международного торгового морского порта Ховсан Рашад Дашдемиров.
По данным источника, он обвиняется в крупной контрабанде и уклонении от уплаты налогов в особо крупном размере. Размер ущерба, нанесенного по делу, оценивается примерно в 3 миллиона манат. В отношении Рашада Дашдемирова также избрана мера пресечения в виде ареста.
Отметим, что Рашад Дашдемиров является сыном бывшего главы исполнительной власти города Гянджа Расима Дашдемирова.
Генеральная прокуратура сообщила, что расследование уголовного дела продолжается и дополнительная информация будет обнародована в ближайшие дни.