Bəziləri deyir ki, guya işsizlər sığortalanmayacaq - Sahil Babayev detalları açıqladı
"Biz deyirik ki, bəlli bir kateqoriya insanların hamısı, yəni uşaqlar, pensiyaçılar, əlilliyi olan insanlar, əmək qabiliyyətsiz şəxslər, işsizlər dövlət tərəfindən sığorta olunacaq. Nəyəsə görə, bu, tam əks formada başa düşülür ki, işsizlər sığortalanmayacaq. Əksinə, ilk dəfə olaraq qanunvericilikdə birbaşa göstərilir ki, işsizlər də dövlət tərəfindən sığorta olunacaq".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında çıxışı zamanı maliyyə naziri Sahil Babayev deyib. Nazir bildirib ki, dövlət büdcəsində bu məqsəd üçün 900 milyon manat vəsait qoyulub:
“Bu, təqribən 3–7,5 milyon insanımızın sığorta haqqıdır. Əlavə olaraq, təqribən 2 milyon insanımız muzdlu əmək qabiliyyəti ilə çalışır. Onların da sığortası, əmək qabiliyyətli şəxslərin uyğun olaraq, işçi və işəgötürən tərəfindən qarşılanır. Fərdi sahibkarlarımızın da sığortası onlar tərəfindən qarşılanır”.
"Kim kənara qalır? Yalnız işləyən, gəliri olan, bu gəlirini gizlədən, qeyri-formal məşğul olan şəxslər. Qeyri-formal fəaliyyət göstərmək özü qanunvericiliklə qadağan edilmiş bir fəaliyyətdir. Biz deyirik ki, yalnız qanunvericiliklə qadağan edilmiş şəkildə fəaliyyət göstərən insanların sığortasını özləri ödəyəcək", - deyə nazir bildirib.
Onun sözlərinə görə, xüsusi qaydalar olacaq və qeyri-formal məşğul olan şəxslərin müəyyən edilmə meyarları elektron şəkildə aparılacaq:
"Fərdiləşmiş məlumat əsasında, təqdim olunan şəxsin vəziyyətinə uyğun olaraq müəyyən ediləcək ki, bu insanlar hansı kateqoriyaya düşür. O kateqoriyaya düşməyən insanların da gəlirinin mənbəyi soruşulacaq və onlar da sığortadan kənar qalmayacaq. Əksinə, onlar üçün də imkan yaradılır ki, bir də əlavə sığorta haqqı ödəməklə, istənilən məbləğdə olan tibbi xidmətdən yararlansınlar. Yəni, təqdim olunan bu yenilik əhalimizin sosial sığorta ilə əhatə olunması istiqamətində növbəti güzəşli və müsbət bir addımdır. Bu gün qeyri-qanuni şəkildə fəaliyyət göstərən insanlardan savayı hər kəsi tam şəkildə əhatə edir. Ona görə də məsələnin “işsizlərdən aylıq sığorta vəsaiti alınacaq, işsizləri sığorta hüququndan məhrum edəcəklər” kimi şərh edilməsini anlamadıq və bunu qanun layihəsini tanımayan insanlar tərəfindən ortaya atılmış dezinformasiya hesab edirik", - deyə maliyyə naziri bildirib.

«Безработных не лишают страхования»: министр финансов опроверг слухи вокруг реформы
«Мы говорим, что все представители определённых категорий граждан — дети, пенсионеры, люди с инвалидностью, нетрудоспособные лица, безработные — будут застрахованы за счёт государства. По какой-то причине это понимается в прямо противоположном смысле, будто безработные не будут застрахованы. Напротив, впервые прямо в законодательстве закрепляется, что и безработные будут застрахованы государством».
Как передаёт Valyuta.az, об этом заявил министр финансов Сахиль Бабаев, выступая сегодня на заседании Милли Меджлиса. Министр отметил, что в государственном бюджете на эти цели предусмотрено 900 миллионов манатов:
«Это страховые взносы примерно за 3–7,5 миллиона наших граждан. Кроме того, около 2 миллионов наших граждан работают по найму. Их страхование, как трудоспособных лиц, обеспечивается за счёт работника и работодателя. Страхование наших индивидуальных предпринимателей также оплачивается ими самими».
«Кто остаётся в стороне? Только те, кто работает, имеет доход, но скрывает его, то есть заняты неформально. Сама по себе неформальная деятельность является деятельностью, запрещённой законодательством. Мы говорим, что только люди, ведущие деятельность, запрещённую законом, будут оплачивать своё страхование самостоятельно», — заявил министр.
По его словам, будут действовать специальные правила, а критерии выявления лиц, занятых неформально, будут определяться в электронном формате:
«На основе персонифицированных данных, с учётом положения конкретного человека, будет определяться, к какой категории относятся эти лица. У тех, кто не подпадает ни под одну из этих категорий, будет уточняться источник дохода, и они также не останутся вне системы страхования. Напротив, для них создаётся возможность, уплатив дополнительный страховой взнос, воспользоваться медицинскими услугами на любую сумму. То есть предлагаемая новелла является очередным льготным и позитивным шагом в направлении охвата нашего населения социальным страхованием. На сегодняшний день она полностью охватывает всех, за исключением людей, действующих незаконно. Поэтому мы не понимаем трактовок вроде “с безработных будут ежемесячно взимать страховые взносы, безработных лишат права на страхование” и считаем это дезинформацией, распространяемой людьми, не знакомыми с законопроектом», — подчеркнул министр финансов.