Babək Hüseynov: "Gələn il "Abşeron" yatağı ilə bağlı investisiya qərarı veriləcək"
Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən "Abşeron" yatağı ilə bağlı investisiya (FID) qərarı gələn il veriləcək.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) vitse-prezidenti Babək Hüseynov Bakıda keçirilən "SPE Xəzər texniki konfransı" çərçivəsində jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
Bundan öncə "Abşeron" qaz-kondensat yatağının işlənilməsi layihəsinin ikinci mərhələsi üzrə investisiya qərarının bu ilin sonuna qədər verilə biləcəyi bildirilimişdi.
Qeyd edək ki, "Abşeron" yatağı Azərbaycan geoloqları tərəfindən 1960-cı illərdə kəşf edilib. Yataqda qaz həcminin 350 milyard kubmetr olduğu bildirilir.
"Abşeron" yatağı üzrə 2009-cu ildə Fransanın "Total" şirkəti ilə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti arasında kontrakt imzalanıb. 2023-cü ilin avqustun 4-də isə Abu Dabi Milli Neft Şirkəti (ADNOC) ilə "Abşeron" qaz-kondensat yatağında 30 %-lik iştirak payının alınmasına dair Saziş imzalanıb. Satınalma tamamlandıqdan sonra SOCAR və "TotalEnergies" şirkətlərinin hər birinin iştirak payları müvafiq olaraq 35 % təşkil edəcək.

Решение по инвестициям в месторождение "Абшерон" ожидается в следующем году
Решение об инвестировании (FID) в месторождение "Абшерон", расположенное в азербайджанском секторе Каспийского моря, будет принято в следующем году.
По информации Valyuta.az со ссылкой на "Report", об этом в ходе проходящей в Баку технической конференции "SPE Каспий" вице-президент Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) Бабек Гусейнов заявил журналистам.
Ранее сообщалось, что решение об инвестировании во вторую фазу проекта по разработке газоконденсатного месторождения "Абшерон" могло быть принято до конца текущего года.
Отметим, что месторождение "Абшерон" было открыто азербайджанскими геологами в 1960-х годах. По данным, запасы газа на месторождении оцениваются в 350 миллиардов кубометров.
В 2009 году между Государственной нефтяной компанией Азербайджана и французской компанией "Total" был подписан контракт по месторождению "Абшерон". 4 августа 2023 года с Национальной нефтяной компанией Абу-Даби (ADNOC) был подписан Соглашение о приобретении 30%-ной доли участия в газоконденсатном месторождении "Абшерон". После завершения покупки доли участия SOCAR и компании "TotalEnergies" составят по 35% соответственно.
Все новостиИльхам Алиев принимает участие в 12-м заседании министров в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору