Azərbaycanda sığorta şirkətlərinin sədrləri harada təhsil alıblar?
Sığorta şirkətlərinin idarə heyətinin sədrləri (CEO) vəzifəsində çalışan mütəxəssislər arasında iqtisadiyyat, hüquq, maliyyə və tibb kimi sahələr üzrə ali təhsil almış şəxslər üstünlük təşkil edir. Onların təhsil keçdikləri ali məktəblər arasında həm yerli, həm də xarici universitetlər yer alır.
Valyuta.az bu yazıda Azərbaycanın sığorta şirkətlərində İdarə Heyətinin sədrlərinin (CEO-lar) ixtisasları və harada təhsillərini başa vurduqlarını araşdırıb:
Əliyev Seymur, СEO, "AtaSığorta" - 2008-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Beynəlxalq münasibətlər fakultəsini bitirib.
Əhmədov Elçin, СEO, "Atəşgah" Sığorta Şirkəti - İxtisasca iqtisadçı olan E.Əhmədov N.A.Voznesenskiy adına Leninqrad Maliyyə İqtisad İnstitutunun Bakı filialını fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
İmanov Niyazi, СEO, “İpək Yolu Sığorta” - 1997-2001-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində biznesin idarə edilməsi üzrə bakalavr, 2001-2003-cü illərdə isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetdə biznesin idarə edilməsi üzrə MBA dərəcəsi alıb.  2015-2017-ci illərdə Hollandiyanın “Maastricht School of Management” universitetinin “Executive MBA” dərəcəsi, 2015-2017-ci illərdə, həmçinin, ADA Universitetinin Biznesin İdarəolunması üzrə MBA dərəcəsini alıb.
Mirzəyev İlkin, СEO, "Azərbaycan Sənaye Sığorta" - İxtisasca iqtisadçı olan İ.Mirzəyev Azərbaycan Dövlət iqtisad Universitetinin və Türk Sığorta İnstitutu Vakfının (TSEV) məzunudur.
İbrahimli Uğur, СEO, "Meqa Sığorta" - Xaricdə Təhsil Dövlət Proqramı ilə İngiltərənin Bayes Biznes Məktəbində “Sığorta və Risklərin idarə edilməsi” ixtisası üzrə magistr dərəcəsi alıb, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar İnstitutunun doktorantı, Böyük Britaniya Sığorta İnstitutunun (Chartered Insurance Institute - CII) ACII diplomlu üzvüdür.
İsmayılov Niyaz, СEO, “Paşa Sığorta” - Niyaz İsmayılov ali təhsilini 2003-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin İqtisadi kibernetika fakültəsində bakalavr, 2005-ci ildə isə magistr pilləsi üzrə başa vurub. 2013-cü ildə ABŞ-ın “Harvard Business School” nəzdində “High Potentials Leadership” proqramını, Böyük Britaniyanın “London Business School” nəzdində “Executing Strategy for Result” və “Leading Change and Growth” proqramlarını bitirib.
Talıbov Anar, СEO, “Qala Həyat” Sığorta Şirkəti - 1995-1999-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin “Tarix” fakultəsini, 2010-cu ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər” fakültəsini bitirib.
Cabbarova Ülviyyə , СEO, "Paşa Həyat Sığorta" - 1994-200-ci illərdə Azərbaycan Tibb Universitetini bitirib.
Ağamaliyev Emil, СEO, "Meqa Həyat Sığorta" - Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin İqtisadiyyat və Menecment ixtisasının bakalavr və magistr pillələrini fərqlənmə ilə bitirib.

Образование руководителей страховых компаний Азербайджана: где учились CEO рынка
Среди специалистов, занимающих должности председателей правления (CEO) страховых компаний, преобладают лица с высшим образованием в области экономики, права, финансов и медицины. Среди вузов, в которых они получили образование, представлены как местные, так и зарубежные университеты.
В данном материале Valyuta.az рассказывает о специальностях председателей правлений (CEO) страховых компаний Азербайджана и вузах, которые они окончили:
Сеймур Алиев, CEO, «AtaSığorta» — в 2008 году окончил факультет международных отношений Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики.
Эльчин Ахмедов, CEO, страховая компания «Atəşgah» — по специальности экономист, окончил Бакинский филиал Ленинградского финансово-экономического института им. Н.А. Вознесенского с отличием.
Ниязи Иманов, CEO, «İpək Yolu Sığorta» — в 1997–2001 годах получил степень бакалавра по специальности «менеджмент в бизнесе» в Азербайджанском государственном экономическом университете, а в 2001–2003 годах — степень MBA по управлению бизнесом в том же университете. В 2015–2017 годах окончил программу Executive MBA в нидерландском университете Maastricht School of Management, а также программу MBA по управлению бизнесом в Университете ADA.
Илькин Мирзаев, CEO, «Azərbaycan Sənaye Sığorta» — по специальности экономист, выпускник Азербайджанского государственного экономического университета и Фонда Турецкого страхового института (TSEV).
Угур Ибрагимли, CEO, «Meqa Sığorta» — в рамках Государственной программы обучения за рубежом получил степень магистра по специальности «страхование и управление рисками» в британской бизнес-школе Bayes. Является докторантом Института экономических реформ Министерства экономики Азербайджанской Республики и дипломированным членом Британского страхового института (Chartered Insurance Institute, уровень ACII).
Нияз Исмайылов, CEO, «Paşa Sığorta» — высшее образование получил на факультете экономической кибернетики Бакинского государственного университета, который окончил в 2003 году по программе бакалавриата и в 2005 году по магистерской программе. В 2013 году прошёл программу High Potentials Leadership в Harvard Business School (США), а также программы Executing Strategy for Result и Leading Change and Growth в London Business School (Великобритания).
Анар Талыбов, CEO, страховая компания «Qala Həyat» — в 1995–1999 годах обучался на факультете истории Бакинского государственного университета, который окончил, а в 2010 году окончил факультет международных экономических отношений Азербайджанского государственного экономического университета.
Ульвия Джаббарова, CEO, «Paşa Həyat Sığorta» — в 1994–2000 годах обучалась в Азербайджанском медицинском университете, который окончила.
Эмиль Агамалиев, CEO, «Meqa Həyat Sığorta» — окончил с отличием бакалавриат и магистратуру по специальности «экономика и менеджмент» Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности.