Almaniyada günəş panelləri sahəsində "bum" müşahidə olunur və onlar xüsusən də mənzilin eyvanına quraşdırıla bilər. Bu panellər 4-7 il ərzində öz xərclərini ödəyir və bundan sonra panel sahibləri üçün elektrik enerjisi pulsuz olur.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Deutsche Welle” nəşrinin məlumatına görə, son üç il ərzində ölkədə "rozetka"ya qoşulan 1 milyondan çox kiçik günəş paneli quraşdırılıb.
Jurnalistlərin qeyd etdiyinə görə, bu sistemlərə getdikcə daha çox akkumulyator batareyaları da daxil edilir ki, bu da artıq istehsal olunan enerjini sonradan istifadə üçün saxlamağa imkan verir.
Bildirilir ki, ev təsərrüfatları üçün günəş panelləri getdikcə daha əlçatan olur. Son iki ildə onların qiyməti iki dəfə ucuzlaşıb: kiçik modelləri 200 avrodan (233 dollar) başlayan qiymətə almaq mümkündür, akkumulyatorlu iri sistemlər isə 1000 avrodan (1166 dollar) ucuz başa gəlir.
Nəşr vurğulayır ki, Almaniyada günəş panellərinin populyarlığının artmasına həm qiymətlərin azalması, həm də onların quraşdırılmasının stimullaşdırılması səbəb olub.
“2023-cü ildən etibarən ölkədə fərdi günəş qurğuları ƏDV-dən azad edilib, 2024-cü ilin payızından isə kirayəçilərə və mənzil sahiblərinə balkonlarında günəş modulları quraşdırmağa icazə verilib”, deyə “DW” qeyd edir.
Günəş panellərinə olan bu maraqdan həm sahiblər, həm də digər istehlakçılar faydalanır. Nəşr bildirir ki, bu panellərlə istehsal olunan elektrik enerjisi şəbəkədən alınan cərəyandan iki dəfə ucuzdur. Berlin Tətbiqi Elmlər Universitetinin məlumatına görə, panel sahibləri 4–7 il ərzində qoyduqları vəsaiti geri qaytarır, bundan sonra isə öz ehtiyacları üçün istehsal etdikləri elektrik enerjisi pulsuz olur.
Bundan əlavə, panellərin tez-tez dəyişdirilməsinə ehtiyac yoxdur. Günəş modulları 30 ildən çox işləyə bilir, akkumulyatorların isə istismar müddəti 10–15 ildir.
Alman İqtisadi Araşdırmalar İnstitutunun energetika, nəqliyyat və ətraf mühit üzrə şöbəsinin rəhbəri Klaudia Kempfert proqnozlaşdırır ki, 2045-ci ilə qədər ev təsərrüfatları üçün günəş panelləri Almaniyada elektrik enerjisinə olan tələbatın 2%-ə qədərini ödəyə biləcək.

В Германии наблюдается бум в сфере солнечных панелей, которые всё чаще устанавливаются непосредственно на балконах квартир. Такие панели окупаются в течение 4–7 лет, после чего для их владельцев электроэнергия фактически становится бесплатной.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на издание Deutsche Welle, за последние три года в стране было установлено более 1 миллиона малых солнечных панелей, подключаемых напрямую к розетке.
По данным журналистов, в такие системы всё чаще интегрируются аккумуляторные батареи, что позволяет накапливать избыточно произведённую электроэнергию для последующего использования.
Отмечается, что солнечные панели для домохозяйств становятся всё более доступными. За последние два года их стоимость снизилась вдвое: небольшие модели можно приобрести по цене от 200 евро (233 доллара), а более крупные системы с аккумуляторами обходятся менее чем в 1000 евро (1166 долларов).
Издание подчёркивает, что рост популярности солнечных панелей в Германии обусловлен как снижением цен, так и мерами по стимулированию их установки.
«С 2023 года индивидуальные солнечные установки в стране освобождены от НДС, а с осени 2024 года арендаторам и владельцам жилья разрешено устанавливать солнечные модули на балконах», — отмечает DW.
От повышенного интереса к солнечным панелям выигрывают как их владельцы, так и другие потребители. По данным издания, электроэнергия, вырабатываемая такими панелями, в два раза дешевле электричества из общей сети. Согласно информации Берлинского университета прикладных наук, владельцы панелей возвращают вложенные средства в течение 4–7 лет, после чего электроэнергия, производимая для собственных нужд, становится для них бесплатной.
Кроме того, панели не требуют частой замены. Срок службы солнечных модулей превышает 30 лет, тогда как аккумуляторы служат в среднем 10–15 лет.
Руководитель отдела энергетики, транспорта и окружающей среды Немецкого института экономических исследований Клаудиа Кемпферт прогнозирует, что к 2045 году солнечные панели для домохозяйств смогут покрывать до 2% потребности Германии в электроэнергии.