"ADY-nin fəaliyyəti yenidən formalaşdırılır" - Rövşən Rüstəmov
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC (ADY) tədricən təbii qazdan imtina etmək fikrindədir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən təbdirlərdən biri kimi deyə bilərəm ki, 2024-cü ildə ADY təbii qaz istehlakını təxminən 50 faiz azaldıb və proses davam edir.
Valyuta.az "Modern.az"a istinadən xəbər verir ki, bu sözləri ADY-nin sədri Rövşən Rüstəmov qurumun Asiya İnkişaf Bankı ilə birlikdə dekarbonizasiya üzrə layihəsinin təqdimat mərasimində deyib. O bildirib ki, dekarbonizasiya sahəsi Asiya İnkişaf Bakı (ADB) ilə tərəfdaşlıqda mərkəzi rol oynayır: “ADB bir çox sahələrdə etibarlı tərəfdaş olub və bu gün əməkdaşlığımızı yeni, transformativ istiqamətə aparırıq. ADY ADB ilə hərtərəfli dekarbonizasiya proqramı üzərində işləyən Qafqaz və Mərkəzi Asiyanın ilk dövlət dəmir yolu şirkəti olmaqdan qürur duyur. Birlikdə, biz artıq ADY-nin Dekarbonizasiya Siyasəti və Çərçivəsini hazırlamışıq, bununla da Azərbaycanın Milli İnkişaf Strategiyaları, ADY-nin 2030 Strateji İstiqamətləri, “Paris Sazişi” və qlobal dayanıqlılıq standartları ilə güclü uyğunluğu təmin edirik. İndi isə bu layihə vasitəsilə biz həmin strateji çərçivəni praktikaya çevirməyə başlayırıq”.
O qeyd edib ki, bu gün təqdim olunan layihə Azərbaycanın dəmir yolu infrastrukturu boyunca bərpaolunan enerjinin inkişafına yönəlmiş tam strukturlaşdırılmış investisiya proqramını hazırlamağa kömək edəcək: “Texniki aspektlərdən əlavə, araşdırma layihənin həm təsirli, həm də dayanıqlı olmasını təmin etmək üçün maliyyə, iqtisadi, ekoloji və sosial ölçüləri nəzərdən keçirəcək. Bu layihə Azərbaycanın Şərqlə Qərb, Şimalla Cənub arasında getdikcə daha mühüm nəqliyyat mərkəzi kimi ortaya çıxdığı zamanda həyata keçirilir. Orta Dəhliz və Şimal-Cənub marşrutu boyunca yük həcmləri artdıqca, dəmir yolu sistemimizin rəqabət qabiliyyəti onun səmərəli, etibarlı və daha kiçik ekoloji izlə işləmək qabiliyyətindən asılıdır. Dekarbonizasiya hər üçünü gücləndirir”.
R.Rüstəmov həmçinin vurğulayıb ki, bu təşəbbüs ADY-də artıq yaratdığı təməl üzərində qurulub: “Ötən il ərzində təbii qaz istehlakımızı təxminən 50 faiz azaltmışıq. Dəmir yolu şəbəkəmizin təxminən 63 faizi artıq elektrikləşdirilib. Biləcəri və Gəncədəki depolarımızda 650-dən çox günəş paneli quraşdırmışıq. Bununla illik 132 min kilovat/saatdan çox təmiz elektrik enerjisi istehsal olunur. Qeyd edək ki, bu, 2023-cü illə müqayisədə təxminən 70 faiz çoxdur”.

ПАО «Азербайджанские железные дороги» (ADY) намерено постепенно отказаться от использования природного газа. Одним из предпринятых в этом направлении шагов можно назвать то, что в 2024 году ADY снизило потребление природного газа примерно на 50 процентов, и этот процесс продолжается.
Об этом, ссылаясь на Valyuta.az и Modern.az, заявил председатель ADY Ровшан Рустамов на церемонии презентации проекта по декарбонизации, реализуемого совместно с Азиатским банком развития (АБР). Он отметил, что сфера декарбонизации играет центральную роль в партнерстве с Азиатским банком развития: «АБР был надежным партнером во многих сферах, и сегодня мы переводим наше сотрудничество в новое, трансформационное русло. ADY гордится тем, что является первой государственной железнодорожной компанией Кавказа и Центральной Азии, работающей над комплексной программой декарбонизации с АБР. Вместе мы уже разработали Политику и Рамки декарбонизации ADY, что обеспечивает сильное соответствие Национальным стратегиям развития Азербайджана, стратегическим направлениям ADY до 2030 года, «Парижскому соглашению» и глобальным стандартам устойчивого развития. Теперь с помощью этого проекта мы начинаем претворять эти стратегические рамки в практику».
Он также отметил, что представляемый сегодня проект поможет подготовить полностью структурированную инвестиционную программу, направленную на развитие возобновляемой энергетики вдоль железнодорожной инфраструктуры Азербайджана: «Помимо технических аспектов, исследование рассмотрит финансовые, экономические, экологические и социальные измерения, чтобы обеспечить, что проект будет как эффективным, так и устойчивым. Реализация проекта происходит в то время, когда Азербайджан все больше становится важным транспортным узлом между Востоком и Западом, Севером и Югом. По мере роста объемов грузоперевозок по маршрутам Среднего коридора и Север-Юг конкурентоспособность нашей железнодорожной системы зависит от ее способности работать эффективно, надежно и с меньшим экологическим следом. Декарбонизация усиливает все эти качества».
Р. Рустамов также подчеркнул, что данная инициатива строится на уже созданной базе ADY: «За прошлый год мы снизили потребление природного газа примерно на 50 процентов. Около 63 процентов нашей железнодорожной сети уже электрифицированы. В наших депо в Белячери и Гяндже установлено более 650 солнечных панелей. Это позволяет ежегодно производить более 132 тысяч киловатт-часов чистой электроэнергии. Следует отметить, что это примерно на 70 процентов больше по сравнению с 2023 годом».