ABŞ turistlərdən 5 illik sosial media məlumatları tələb edə bilər
Valyuta.az xəbər verir ki, sənədə əsasən, "Visa Waiver Program"a daxil olan 42 ölkənin vətəndaşları ABŞ-yə səfər üçün doldurduqları ESTA ərizəsinə son 5 ilin sosial media tarixçəsini əlavə etməyə məcbur ola bilər.
Təklifə həmçinin 5 ilin telefon nömrələri, 10 ilin e-poçt ünvanları və biometrik məlumatlar (barmaq izi, DNT, iris fotosu) kimi əlavə tələblər də daxildir.
Bu dəyişiklik Tramp administrasiyasının ölkə təhlükəsizliyi ilə bağlı sərəncamına uyğun hazırlanıb. Mütəxəssislər hesab edir ki, bu addım turizmə mənfi təsir göstərə və şəxsi məlumatların qiymətləndirilməsində “yeni dövr” başlada bilər.
2025-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında bu ölkələrdən ABŞ-a 9,3 milyon turist səfər edib. Yeni qaydaların qəbul olunacağı halda turizm axınının azalacağı ehtimal olunur.

Таможенная и пограничная служба США представила новое предложение.
По информации Valyuta.az, согласно документу, граждане 42 стран, входящих в программу Visa Waiver Program, могут быть обязаны предоставить историю своих социальных сетей за последние 5 лет при заполнении заявки ESTA для поездки в США.
В предложение также включены дополнительные требования, такие как номера телефонов за 5 лет, электронные адреса за 10 лет и биометрические данные (отпечатки пальцев, ДНК, фотографии радужной оболочки глаза).
Эти изменения подготовлены в соответствии с распоряжением администрации Трампа по вопросам национальной безопасности. Эксперты считают, что этот шаг может негативно повлиять на туризм и открыть «новую эру» в оценке персональных данных.
В период с января по октябрь 2025 года в США из этих стран прибыли 9,3 миллиона туристов. Принятие новых правил может привести к снижению туристического потока.