"Müəllimlərlə bağlı serifikatlaşdırma prosesində, təxminən, 8 minə yaxın müəllimin fəaliyyətinə öz peşəsinə uyğun olmadığına görə xitam vermişik. Onlardan 5500-dən çoxu yuxarı sinif, 1000-dən çoxu isə ibtidai təhsil üzrə müəllimlərdir".
Valyuta.az "Apa"ya istinadən xəbər verir ki, bunu elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev “Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi inkişaf strategiyası: Mövcud vəziyyət və perspektivlər” adlı konfransda çıxışı zamanı bildirib.
“Dilin tədrisi ilə bağlı ayrı-ayrı yaş və öyrənmə xüsusiyyətlərini nəzərə almaqla, onların öyrənmə keyfiyyətlərini nəzərə alan tədqiqat yoxdur. "Hansı çalışmalarla uşaq daha çox öyrənir” sualı dərindən tədqiq olunmur”, - nazir bildirib.
Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan dili və ədəbiyyat ixtisasına gələn müəllimlərin sayında artım müşahidə olunur: “Son illər 411-dən çox abituriyent 500-dən yuxarı bal toplayaraq müəllimlik ixtisasını seçib. Bizim də prioritetimiz müəllimlik ixtisasının balını qaldırıb savadlı kadrların yetişməsinə imkan yaratmaqdır”.

В процессе сертификации учителей деятельность примерно 8 тысяч учителей была прекращена за то, что она не соответствовала их профессии. Из них более 5 500 — учителя старших классов, более 1 000 — учителя начальных классов.
Как сообщает AПA, об этом заявил министр науки и образования Эмин Амруллаев, выступая на конференции «Стратегия развития азербайджанского языка как государственного: Состояние и перспективы».
«Исследований, которые учитывали бы различные возрастные и образовательные особенности при преподавании языка и оценивали бы качество их усвоения, нет. Вопрос «Как ребёнок лучше усваивает материал?» все еще не изучается глубоко», — отметил министр.
Министр добавил, что наблюдается рост числа абитуриентов, выбирающих специальность «Азербайджанский язык и литература»: «В последние годы более 411 абитуриентов набрали свыше 500 баллов и выбрали педагогическую специальность. Наш приоритет — повысить проходной балл для педагогических специальностей и создать возможности для подготовки квалифицированных специалистов».