“170 minə yaxın şəxsin işə düzəlməsinə dəstək veriləcək”
Gələn il İşsizlikdən Sığorta Fondunun (İSF) vəsaiti hesabına 450 minə yaxın şəxsin aktiv məşğulluq tədbirlərinə cəlb olunması gözlənilir.
Bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev Milli Məclisdə "Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında" qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı deyib.
Nazir xatırladıb ki, İSF-nin 2026-cı il üzrə gəlirləri 238,3 milyon manat həcmində nəzərdə tutulur.
O qeyd edib ki, bu ilin 10 ayında məşğulluq orqanları tərəfindən 158 min nəfər işsiz və işaxtaran şəxs işlə təmin edilib:
"Növbəti il isə 170 minə yaxın şəxsin işə düzəlməsinə dəstək veriləcəyi gözlənilir. Əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsində əsas aktiv məşğulluq tədbirlərindən olan özünüməşğulluq proqramı növbəti ildə də davam etdiriləcək və İSF büdcəsinin xərclərinin 29%-i təşkil edəcək.
Növbəti ildə İSF-nin vəsaiti hesabına 8 min, Dünya Bankı layihəsi çərçivəsində isə 7 min nəfər olmaqla ümumilikdə 15 min ailənin özünüməşğulluq proqramına cəlb edilməsi nəzərdə tutulur. Bu çərçivədə vətəndaşlara təqdim edilən zərflərdə çeşid müxtəlifliyinin artırılması məqsədilə yeni zərfin tətbiqinə başlanılacaq".
A.Əliyev əlavə edib ki, gələn il işsiz və işaxtaran şəxslərin peşə hazırlığı və əlavə təhsil imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə 17 min 500-ə yaxın müdavimin bu prosesə cəlb olunması istiqamətində müvafiq işlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Около 170 тысяч человек получат поддержку при трудоустройстве
В следующем году ожидается привлечение к активным мероприятиям по трудоустройству около 450 тысяч человек за счет средств Фонда страхования от безработицы (ФСБ).
Об этом министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев заявил во время обсуждения законопроекта «О государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2026 год» в Милли Меджлисе.
Министр напомнил, что доходы ФСБ на 2026 год предусмотрены в размере 238,3 миллиона манатов.
Он отметил, что за первые 10 месяцев текущего года органы занятости обеспечили работой 158 тысяч безработных и ищущих работу лиц:
«В следующем году ожидается поддержка в трудоустройстве около 170 тысяч человек. Одной из основных активных мер по обеспечению занятости населения является программа самозанятости, которая продолжится и в следующем году, и расходы бюджета ФСБ на неё составят 29%.
В следующем году планируется привлечение к программе самозанятости в общей сложности 15 тысяч семей, из которых 8 тысяч — за счет средств ФСБ, и 7 тысяч — в рамках проекта Всемирного банка. В рамках этой инициативы будет начато применение новой комплектации, чтобы увеличить разнообразие предлагаемых гражданам комплектов».
А. Алиев добавил, что в следующем году планируется привлечение около 17,5 тысяч слушателей к процессу профессиональной подготовки и повышения квалификации безработных и ищущих работу лиц.