Süni intellekt küləyi tam sürəti ilə əsdiyi bir vaxtda, bu nəhəng sistemlərin iqtisadi təsiri ilə bağlı müzakirələr də intensivləşir. Keçən il "Meta", "Amazon" və "Google" kimi texnologiya nəhənglərinin milyardlarla dollarlıq xərcləri, bu il 700 milyard dollarlıq böyük bir sərmayə dalğasına çevrilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, onlarla yeni məlumat mərkəzi qurularkən, bu xərclər çılğınlığı Amerikan iqtisadiyyatını ayaqda saxlayan əsas motor kimi qiymətləndirilir. Hətta mövzu siyasi səhnədə də əks-səda doğurur: ABŞ prezidenti Donald Tramp, ştatlar üzrə tətbiq olunan məhdudiyyətlərin bu böyümə motoruna zərər verəcəyini iddia edərək sektora daha sərbəst fəaliyyət sahəsi açmağı müdafiə edir.
Lakin ekranlarda görünən parlaq tablo ilə real rəqəmlər arasındakı fərq, iqtisadçıları ciddi şəkildə düşünməyə vadar edir. Harvard kimi prestijli institutların mütəxəssisləri ilin ilk yarısındakı iqtisadi böyümənin demək olar ki, tamamilə informasiya texnologiyaları avadanlıqlarına yatırımlara bağlı olduğunu bildirirdi. Bəzi analizlər 2025-ci ilin üçüncü rübündəki böyümənin böyük hissəsinin süni intellekt layihələrinə aid olduğunu göstərirdi.
Ancaq "Wall Street" analitikləri bu populyar hekayəni yenidən nəzərdən keçirməyə başlayıblar. "Goldman Sachs"ın baş iqtisadçısı Jan Hatsiüs bildirib ki, süni intellekt sərmayələrinin Amerikan iqtisadiyyatının böyüməsinə töhfəsi əslində demək olar sıfırdır. Bu dramatik iddianın arxasında isə xarici ticarətin sərt reallıqları dayanır.
Yatırımlar Amerikada, qazanc Asiyada?
Süni intellekt inqilabını dəstəkləyən çiplərin və digər avadanlıqların böyük əksəriyyəti təəssüf ki, ABŞ ərazisində istehsal edilmir. Amerikalı texnologiya nəhəngləri milyardlarla dollar xərcləsələr də, bu vəsait əslində Tayvan və Koreya kimi ölkələrin iqtisadiyyatına yönəlir. İdxal olunan avadanlıqlara gedən bu xərclər, ümumi daxili məhsul (ÜDM) hesablamalarında sərmayələrin təsirini sıfıra endirir. Başqa sözlə, kağız üzərində nəhəng xərclər görünə bilsə də, bu vəsait ölkə daxilində istehsalın birbaşa canlanmasına səbəb olmur. Bu vəziyyət, süni intellektin ABŞ-ı dünyanın “ən isti” iqtisadiyyatı etdiyi qənaətini də şübhə altına alıb.
Üstəlik, yalnız avadanlıq tərəfi deyil, süni intellektin iş proseslərinə verdiyi töhfə də hələ gözlənilən səviyyəyə çatmayıb. Təxminən 6 min menecer arasında aparılmış genişmiqyaslı sorğu göstərib ki, şirkətlərin 70%-i bu texnologiyanı aktiv şəkildə istifadə edir, lakin əksəriyyəti həm məhsuldarlıqda, həm də məşğulluqda konkret fərq görməyib. Şirkətlər milyard dollarlıq sistemləri fəaliyyətlərinə daxil edir, lakin bu proqramlar hələ ki, işçilərin yerini tutacaq və ya istehsalı artıracaq bir möcüzə yaratmayıb.
Beləliklə, süni intellekt sərmayələri hazırda iqtisadi böyümə motorundan çox, gələcəyə yönəlmiş çox baha bir mərc kimi görünür.

В эпоху стремительного развития искусственного интеллекта обсуждения экономического влияния этих масштабных систем становятся всё более интенсивными. В прошлом году затраты таких технологических гигантов, как «Meta», «Amazon» и «Google», исчислялись миллиардами долларов, а в этом году инвестиций уже достигает 700 миллиардов долларов.
По информации Valyuta.az, в то время как строятся десятки новых дата-центров, эта волна расходов рассматривается как основной двигатель, поддерживающий американскую экономику. Тема вызывает резонанс даже на политической арене: президент США Дональд Трамп выступает за более свободные условия для отрасли, утверждая, что ограничения, введённые по штатам, вредят этому двигателю роста.
Однако разрыв между яркой картиной, отражаемой на экранах, и реальными цифрами заставляет экономистов серьёзно задуматься. Эксперты таких престижных институтов, как Гарвард, отмечали, что экономический рост в первой половине года практически полностью зависел от инвестиций в оборудование в сфере информационных технологий. Некоторые анализы показывали, что большая часть роста в третьем квартале 2025 года связана с проектами искусственного интеллекта.
Тем не менее аналитики «Уолл-стрит» начали пересматривать эту популярную историю. Главный экономист «Goldman Sachs» Ян Хациус заявил, что влияние инвестиций в искусственный интеллект на рост американской экономики фактически близко к нулю. За этим драматичным заявлением стоят суровые реалии внешней торговли.
Инвестиции в Америке, прибыль в Азии?
Большинство чипов и другого оборудования, поддерживающего революцию искусственного интеллекта, к сожалению, не производится на территории США. Несмотря на миллиарды долларов расходов технологических гигантов из США, эти средства фактически направляются в экономики таких стран, как Тайвань и Корея. Расходы на импортируемое оборудование сводят к нулю влияние инвестиций на расчёт валового внутреннего продукта (ВВП). Другими словами, хотя на бумаге видны огромные затраты, они не приводят к прямому оживлению производства внутри страны. Эта ситуация ставит под сомнение мнение о том, что искусственный интеллект сделал США самой «горячей» экономикой мира.
Кроме того, дело не только в оборудовании — вклад искусственного интеллекта в бизнес-процессы пока не достиг ожидаемого уровня. Масштабный опрос около 6 тысяч менеджеров показал, что 70% компаний активно используют эту технологию, однако большинство не замечает существенных изменений ни в производительности, ни в занятости. Компании внедряют системы стоимостью миллиарды долларов, но эти программы пока не создали чудо, которое заменит работников или повысит производство.
Таким образом, инвестиции в искусственный интеллект в настоящее время скорее выглядят как дорогостоящая ставка на будущее, чем как двигатель экономического роста.