“Snowflake” şirkətinin səhmləri 38 faiz yüksəlib
“Snowflake” şirkətinin səhmləri korporativ süni intellektə tələbatın artması və “Amazon Web Services” ilə əməkdaşlığın genişlənməsi fonunda 38 faiz yüksəlib.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, şirkətin aylıq gəliri 33 faiz artaraq 1,39 milyard dollara çatıb.
Bu, bulud əsaslı məlumat şirkətinin platformasına süni intellekt tələbatının artması və “Amazon Web Services” ilə əməkdaşlığın genişlənməsi nəticəsində gözləniləndən daha yaxşı rüblük göstəricilər açıqlaması ilə bağlıdır.
Oxşar şirkətlərdən olan “ServiceNow”un səhmləri və texnologiya proqram təminatı üzrə geniş ETF də yüksəlib.
“Snowflake” süni intellekt məhsullarının şirkətin tarixində ən güclü ardıcıl məhsul gəliri artımına töhfə verdiyini bildirib. Maliyyə ilinin birinci rübündə illik gəlir 33 faiz artaraq 1,39 milyard dollara çatıb.
Şirkət qlobal müəssisələrdə süni intellektin tətbiqini sürətləndirmək üçün “Amazon Web Services” ilə yeni çoxillik, 6 milyard dollarlıq əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb. Eyni zamanda “OpenAI” ilə münasibətlərini dərinləşdirib.
“Wedbush Securities”in analitiki Den Ayvs (Dan Ives) “Snowflake” səhmləri üzrə “Outperform” reytinqini təsdiqləyib və səhm üçün qiymət hədəfini 270 dollardan 280 dollara qaldırıb.
Ayvs müştərilər üçün yazdığı qeyddə bildirib: “Hesab edirik ki, proqram təminatı sektoru süni intellektdən gəlir əldə etməyin ilkin mərhələsindədir və ‘AI Ghost Trade’in yaratdığı fərqlilik “Snowflake” üçün aradan qalxır”.
Texnologiya proqram təminatı üzrə ETF aprelin ortalarından bəri 24 faiz artıb. İnvestorlar məhsuldarlığı artıran süni intellekt tətbiq edən şirkətlərə etimad göstərirlər. Proqram təminatı şirkətləri platformalarına generativ süni intellekt alətlərinin inteqrasiyasını fəal şəkildə təşviq edirlər.
Bu yüksəliş ilin əvvəlində süni intellektin ənənəvi biznes modellərini dəyişdirəcəyi ilə bağlı narahatlıqlar səbəbindən proqram təminatı şirkətlərinə təzyiqin artmasından sonra kəskin dönüş kimi qiymətləndirilir.

Акции компании «Snowflake» выросли на 38% на фоне роста спроса на корпоративный искусственный интеллект и расширения сотрудничества с «Amazon Web Services».
По информации Valyuta.Az, ежемесячный доход компании увеличился на 33% и достиг 1,39 миллиарда долларов.
Это связано с тем, что облачная дата-компания представила лучшие, чем ожидалось, квартальные показатели благодаря росту спроса на искусственный интеллект на платформе и расширению сотрудничества с «Amazon Web Services».
Акции аналогичной компании «ServiceNow» и крупного ETF по программному обеспечению также выросли.
«Snowflake» заявил, что продукты искусственного интеллекта способствовали самой сильной последовательной динамике роста выручки за всю историю компании. В первом финансовом квартале годовой доход вырос на 33% и составил 1,39 миллиарда долларов.
Компания подписала новое многолетнее соглашение о сотрудничестве с «Amazon Web Services» на сумму 6 миллиардов долларов, чтобы ускорить внедрение искусственного интеллекта в глобальных предприятиях. Также она углубила отношения с «OpenAI».
Аналитик «Wedbush Securities» Дэн Айвс подтвердил рейтинг «Outperform» для акций «Snowflake» и повысил целевой уровень цены с 270 до 280 долларов.
В записке для клиентов Айвс отметил: «Мы считаем, что сектор программного обеспечения находится на начальной стадии извлечения прибыли из искусственного интеллекта, а уникальность «AI Ghost Trade» перестаёт быть преимущественным фактором для ‘Snowflake’».
ETF по программному обеспечению с тех пор, как с середины апреля вырос на 24%. Инвесторы доверяют компаниям, применяющим искусственный интеллект для повышения производительности. Программные компании активно продвигают интеграцию генеративных инструментов искусственного интеллекта на свои платформы.
Этот рост оценивается как резкий разворот после давления на компании программного обеспечения в начале года, вызванного опасениями, что искусственный интеллект изменит традиционные бизнес-модели.