Hobbi olaraq başladılar, sərvət qazanırlar
Kayseridə yaşayan Fatih və Ayşegül Qorxmaz cütlüyü 2013-cü ildə hobbi olaraq başladıqları çiyələk istehsalını illər keçdikcə böyüdərək 20 dənəlik (təxminən 20 min kvadratmetr) sahəyə çatdırıblar. Orqanik üsullarla ildə təxminən 70 ton çiyələk yığan cütlük bağlarında ziyarətçilərə məhsulu birbaşa kollarından toplamaq imkanı da yaradır.
Məmur təqaüdçüsü Fatih Qorxmaz ilə tibb işçisi olan həyat yoldaşı Ayşegül Qorxmazın çiyələk istehsalı macərası Tomarza rayonunda başlayıb. Fatihin iş yerinin dəyişməsi səbəbindən rayona köçən cütlük, çiyələk yetişdirilməsi ilə yaxından tanış olub və ilk olaraq kiçik bir sahədə sınaq istehsalı həyata keçirib.
İlk sınaqlardan müsbət nəticə alan Qorxmaz cütlüyü, zamanla yeni torpaqlar icarəyə götürərək istehsal gücünü artırıb. 2026-cı ilə qədər Kayserinin fərqli bölgələrində ümumilikdə 20 min kvadratmetrlik əkin sahəsinə sahib olan cütlük, çiyələk yetişdirilməsini artıq peşəkar səviyyədə davam etdirir.
Müasir suvarma sistemləri ilə təchiz olunmuş bağlarında çiyələk şitilləri də yetişdirən cütlük, hər il ortalama 60-70 ton arasında orqanik çiyələk yığımı reallaşdırır. Bu istehsal fəaliyyəti eyni zamanda mövsüm boyu bir çox insan üçün iş yeri deməkdir.
Qorxmaz cütlüyünün bağları təkcə istehsal sahəsi kimi deyil, həm də ziyarətçilərin təbiətlə vaxt keçirə biləcəyi bir məkan kimi xidmət edir. Ailələr uşaqları ilə birlikdə bağları ziyarət edərək çiyələkləri birbaşa kollarından qoparır və məhsulları yerindəcə dadmaq fürsəti əldə edirlər.
Fatih Qorxmaz: "Hazırda Becen, Eğribucak, Hisarcık və Endürlük məhəllələrində istehsal aparırıq. İldə təxminən 60-70 ton məhsul alırıq. Müştəri problemimiz yoxdur, özləri gəlib toplayırlar. Bağda 'Albion', 'Monterey', 'Camarosa' və 'San Andreas' çiyələk növlərini yetişdiririk. Bu növlər şirindir və kontinental iqlimə uyğundur. Tamamilə orqanik istehsal edirik, heç bir pestisid və ya analoji dərman qatqısından istifadə olunmur. Həyat yoldaşımın dəstəyi çox böyükdür, o olmasaydı, təkbaşına bacarmazdım."
Ayşegül Qorxmaz isə uzun illərdir həyat yoldaşı ilə birlikdə orqanik çiyələk istehsal etdiklərini bildirərək, başlanğıcda hobbi olaraq gördükləri işin zamanla peşəkar bir istehsal modelinə çevrildiyini qeyd edib.
Evlərinin qarşısındakı kiçik bir sahədə başlayan istehsalın bu gün çox daha geniş bir nöqtəyə çatdığını vurğulayan Qorxmaz belə deyib:
"Gələn rəylər və tələblər çox gözəl idi. Uşaqların çiyələyi kollarından qoparması, ailələrin gəlib burada hüzur tapması və şəhər mühitindən uzaqlaşması, onların üzündəki hər bir təbəssüm bizim üçün irəliyə doğru bir addım oldu. Kayserinin bir çox yerində bağlarımız var və xalqa açıq xidmət göstəririk. Uşaqların gözlərindəki xoşbəxtliyi görmək bizim üçün həqiqətən çox qiymətlidir."

Супруги Фатих и Айшегюль Коркмаз, проживающие в Кайсери, с 2013 года превратили производство клубники, начатое как хобби, в крупное хозяйство площадью около 20 тысяч квадратных метров. Ежегодно они собирают примерно 70 тонн органической клубники, а также предоставляют посетителям возможность самостоятельно срывать ягоды прямо с кустов.
История производства клубники Фатиха Коркмаза, вышедшего на пенсию госслужащего, и его супруги Айшегюль Коркмаз, медицинского работника, началась в районе Томарза. Переехав туда из-за смены места работы Фатиха, супруги ближе познакомились с выращиванием клубники и сначала провели пробное производство на небольшом участке.
Получив положительные результаты, семья Коркмаз со временем начала арендовать новые земли и увеличивать производственные мощности. К 2026 году в разных районах Кайсери они уже располагают в общей сложности 20 тысячами квадратных метров посевных площадей и продолжают заниматься выращиванием клубники на профессиональном уровне.
В садах, оснащенных современными системами орошения, супруги также выращивают рассаду клубники. В среднем ежегодно они собирают от 60 до 70 тонн органической продукции. Эта деятельность одновременно обеспечивает сезонной работой многих людей.
Сады семьи Коркмаз служат не только производственной площадкой, но и местом, где посетители могут провести время на природе. Семьи приезжают сюда вместе с детьми, срывают клубнику прямо с кустов и получают возможность попробовать продукцию на месте.
Фатих Коркмаз рассказал: «В настоящее время мы ведем производство в кварталах Беджен, Эгрибуджак, Хисарджык и Эндюрлюк. В год получаем примерно 60–70 тонн продукции. Проблем с клиентами у нас нет: они сами приезжают и собирают ягоды. В саду мы выращиваем сорта клубники Albion, Monterey, Camarosa и San Andreas. Эти сорта сладкие и подходят для континентального климата. Мы производим продукцию полностью органическим способом, не используем никаких пестицидов или аналогичных химических добавок. Поддержка моей супруги очень велика, без нее я бы не справился один».
Айгшегюль Коркмаз отметила, что уже много лет вместе с супругом занимается органическим производством клубники, а дело, которое вначале воспринималось как хобби, со временем превратилось в профессиональную модель производства.
По словам Коркмаз, производство, начавшееся на небольшом участке перед их домом, сегодня достигло гораздо более широких масштабов.
«Отзывы и спрос были очень хорошими. То, что дети срывают клубнику прямо с кустов, семьи приезжают сюда, находят покой и отдаляются от городской среды, каждая улыбка на их лицах стали для нас шагом вперед. У нас есть сады во многих местах Кайсери, и мы открыты для посетителей. Видеть счастье в глазах детей для нас действительно очень ценно», — сказала она.