"Paşa Bank"ın xalis mənfəəti 60 milyondan çox azalıb
Paşa Bank 2025-ci ili 148,9 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurub. Bu, 2024-cü ilin nəticəsi ilə müqayisədə 61,6 milyon manat və ya 29,3% azdır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bankın maliyyə nəticələrində təkcə xalis mənfəət deyil, əsas gəlir göstəricilərində də geriləmə müşahidə olunub.
Ticarət və investisiya qiymətli kağızlarından əldə olunan faiz gəlirləri 2025-ci ildə 114,5 milyon manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki ilə nisbətən 12 milyon manat və ya 9,5% azalma deməkdir. Bankın xalis faiz gəliri də 3,4% azalaraq 344,7 milyon manata düşüb. Əməliyyat mənfəəti isə illik müqayisədə 11,9 milyon manat azalıb və 250,5 milyon manat səviyyəsində qeydə alınıb.
Bununla belə, bankın kredit portfelində artım müşahidə olunub. 2025-ci ilin sonuna müştərilərə verilmiş kreditlərin həcmi 3 milyard 432 milyon manata çatıb ki, bu da 2024-cü illə müqayisədə 128,8 milyon manat və ya 3,9% çoxdur. Amma istehlak kreditləri üzrə göstərici 16,9% azalaraq 75,1 milyon manata enib.
2025-ci ilin sonuna Paşa Bankın cəmi aktivləri 9 milyard 407 milyon 313 min manat təşkil edib. Bu, 2024-cü ilin eyni dövründəki 8 milyard 220 milyon 178 min manatla müqayisədə 1 milyard 187 milyon manat və ya 14,4% artımdır. Cəmi öhdəliklər də eyni dövrdə 7 milyard 313 milyon 303 min manatdan 8 milyard 489 milyon 548 min manata yüksəlib.
2025-ci ilin sonuna nağd pul vəsaitləri və onların ekvivalentləri 956 milyon manat təşkil edib. Bu, əvvəlki ilin analoji göstəricisindən 465,9 milyon manat və ya 32,8% azdır.

Чистая прибыль Pasha Bank по итогам 2025 года составила 148,9 млн манатов. Это на 61,6 млн манатов, или на 29,3%, меньше по сравнению с результатом 2024 года.
Как сообщает Valyuta.az, в финансовых показателях банка зафиксировано снижение не только чистой прибыли, но и ключевых доходных статей.
Процентные доходы от торговых и инвестиционных ценных бумаг в 2025 году составили 114,5 млн манатов, что на 12 млн манатов, или на 9,5%, меньше, чем годом ранее. Чистый процентный доход банка также сократился на 3,4% — до 344,7 млн манатов. Операционная прибыль в годовом выражении уменьшилась на 11,9 млн манатов и была зафиксирована на уровне 250,5 млн манатов.
В то же время наблюдался рост кредитного портфеля банка. По состоянию на конец 2025 года объём кредитов, выданных клиентам, достиг 3 млрд 432 млн манатов, что на 128,8 млн манатов, или на 3,9%, больше по сравнению с 2024 годом. При этом объём потребительских кредитов снизился на 16,9% — до 75,1 млн манатов.
По итогам 2025 года совокупные активы Pasha Bank составили 9 млрд 407 млн 313 тыс. манатов. Это на 1 млрд 187 млн манатов, или на 14,4%, больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года, когда активы составляли 8 млрд 220 млн 178 тыс. манатов. Общие обязательства банка за тот же период выросли с 7 млрд 313 млн 303 тыс. манатов до 8 млрд 489 млн 548 тыс. манатов.
На конец 2025 года объём денежных средств и их эквивалентов составил 956 млн манатов, что на 465,9 млн манатов, или на 32,8%, меньше показателя предыдущего года.