Bank sektorunda tənzimləmə və nəzarətin davamlı şəkildə təkmilləşdirilməsi Azərbaycanın bank sisteminin dayanıqlığının möhkəmlənməsinə töhfə verir.
Valyuta.az beynəlxalq reytinq agentliyi Moody’s-ə istinadən verdiyi məlumata görə, bu, aktivlərin sabit keyfiyyətində, kifayət qədər ehtiyatların formalaşdırılmasında və bankların möhkəm kapital mövqelərində özünü göstərir.
Agentlik qeyd edir ki, Azərbaycanın bank sektorunun risk qiymətləndirilməsinin “baa” səviyyəsində olması bank sisteminin nisbətən kiçik miqyasını əks etdirir və bu da əhəmiyyətli şərti öhdəliklərin yaranması risklərini məhdudlaşdırır.
Moody’s hesabatında bildirilir ki, bank sektorunda islahatların davam etdirilməsi, o cümlədən likvidliyin və risklərin idarə olunması sahəsində Bazel III tələblərinin tətbiqi bank sisteminin sabitliyinə bundan sonra da müsbət təsir göstərəcək.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin ötən ilin 16 dekabr tarixli qərarı ilə “Bank kapitalının və onun adekvatlığının hesablanması Qaydaları”na dəyişikliklər edilib. Nəticədə bank kapitalının strukturu, kapitalın adekvatlıq əmsalları, kapital buferləri və bir sıra digər prudensial tələblər Bazel III standartlarına uyğunlaşdırılıb.
Banklara yeni kapital strukturuna uyğunlaşmaq, daxili qayda və prosedurlarını yenilənmiş normativ tələblərə uyğunlaşdırmaq, habelə işçi heyətinin təlimi və yeni yanaşmaların prudensial hesabatlığa inteqrasiyası üçün bir illik keçid dövrü təqdim olunub.

Регуляторные реформы в банковском секторе способствуют укреплению устойчивости банковской системы Азербайджана.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на международное рейтинговое агентство Moody’s, это находит отражение в стабильном качестве активов, формировании достаточных резервов и прочных капитальных позициях банков.
В агентстве отмечают, что уровень оценки рисков банковского сектора Азербайджана на уровне «baa» отражает относительно небольшой масштаб банковской системы, что ограничивает риски возникновения значительных условных обязательств.
В отчёте Moody’s также подчёркивается, что продолжение реформ в банковском секторе, включая внедрение требований Базель III в сфере ликвидности и управления рисками, и в дальнейшем будет оказывать положительное влияние на стабильность банковской системы.
Напомним, что решением Совета директоров Центральный банк Азербайджана от 16 декабря прошлого года были внесены изменения в «Правила расчёта банковского капитала и его достаточности». В результате структура банковского капитала, коэффициенты достаточности капитала, капитальные буферы и ряд других пруденциальных требований были приведены в соответствие со стандартами Базель III.
Банкам был предоставлен переходный период сроком на один год для адаптации к новой структуре капитала, обновления внутренних правил и процедур в соответствии с обновлёнными нормативными требованиями, а также для обучения персонала и интеграции новых подходов в пруденциальную отчётность.