Özəl məktəblərdə şagirdlərlə daha ehtiyatlı davranılır?
Özəl təhsil müəssisələrində valideynlərin yüksək məbləğdə ödəniş etməsi bəzən müəllim-şagird münasibətlərində fərqli yanaşma məsələsini gündəmə gətirir. Hətta bəzi müəllimlər bildirirlər ki, onlara rəhbərlik tərəfindən “ödəniş edildiyini nəzərə alın, xüsusi yanaşın” kimi tapşırıqlar verilir. Bu fonda belə bir yanaşma formalaşır ki, valideyn çox məbləğ ödədiyi üçün müəllim şagirdə sərt yanaşmamalı, irad bildirməməli və davranış, eləcə də qiymətləndirmə məsələlərində daha yumşaq mövqe tutmalıdır.
Bəs bu yanaşma nə dərəcədə doğrudur və ödəniş faktoru təhsildə bərabər münasibət prinsipini poza bilərmi?
Təhsil eksperti Ramin Nurəliyev Valyuta.az-a bildirib ki, bəzi özəl təhsil müəssisələrində şagirdin təhsil haqqı ödəməsi səbəbilə ona daha yumşaq yanaşılması halları müşahidə oluna bilər: "Təəssüf ki, bəzi hallarda məktəb rəhbərliyi müəllimlərə şagirdin ödəniş etdiyini əsas gətirərək onunla daha ehtiyatlı davranmağı tövsiyə edir. Şagirdin məktəbdən uzaqlaşdırılması məktəb üçün maliyyə itkisi hesab olunduğuna görə belə bir yanaşma formalaşır. Amma bu, düzgün yanaşma deyil".
Ekspert vurğulayıb ki, istər dövlət, istərsə də özəl təhsil müəssisələrində şagird-müəllim münasibətləri hüquq və vəzifələr çərçivəsində tənzimlənir: "Təhsil haqqında qanuna əsasən, bütün şagirdlərin hüquqları eynidir. Valideynin ödəniş etməsi müəllimin şagirdə fərqli münasibət göstərməsi üçün əsas ola bilməz. Müəllim və şagird öz səlahiyyət və məsuliyyətlərini aşmamalıdır".
R.Nurəliyev qeyd edib ki, müəllimə təzyiq göstərilməsi və ya pedaqoji prinsiplərdən kənar davranış qanunvericiliyə ziddir: "Bizim kökdən gələn ənənələrimizə nəzər saldıqda, müəllim hər zaman baş tacı hesab olunub. Müəllimə hər hansı formada təzyiq göstərilməsi yolverilməzdir. Müəllim cəmiyyətin, millətin gələcəyini formalaşdıran əsas fiqurdur və bu istiqamətdə ona qarşı edilən hər hansı təzyiq Təhsil haqqında qanuna ziddir.
Əgər hər hansı bir qayda, tapşırıq və ya yanaşma istər orta ümumi təhsil məktəbinin, istərsə də özəl təhsil müəssisəsinin nizamnaməsində açıq şəkildə qeyd olunubsa, bu halda həmin müəssisənin daxili idarəetmə prinsipləri çərçivəsində buna etiraz etmək mümkün deyil. Çünki hər bir təhsil müəssisəsi fəaliyyətini öz nizamnaməsinə uyğun şəkildə həyata keçirir.
Lakin mövcud qanunvericilik və praktikaya əsasən, nizamnamələrdə müəllimə və ya şagirdə fərqli münasibəti əsaslandıran və ya qanuniləşdirən belə bir qayda mövcud deyil. Elm və Təhsil Nazirliyinə tabe olan təhsil müəssisələrində müəllim və şagirdlərin hüquq və vəzifələri bərabər şəkildə qorunur".
Psixoloq Günel Hacızadə isə bildirir ki, məsələ kənardan göründüyü qədər sadə deyil: “Özəl liseylərdə oxuyan çoxlu yeniyetmə və valideynlərlə çalışmışam. Müasir dövrdə "müəllim uşağa fərqli yanaşsın" tələbi əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli azalıb. Əvvəllər bir sinifdə 20 valideyn bunu tələb edirdisə, indi bu rəqəm maksimum 2–3 nəfərdir, bəzən isə heç olmur”.
Psixoloqun sözlərinə görə, özəl məktəblərə marağın əsas səbəbi artıq status deyil, təhsilin keyfiyyətidir: “Əvvəllər özəl liseylərdə əsasən çox yüksək gəlirli ailələrin uşaqları oxuyurdu. İndi isə orta gəlirli ailələr də övladlarını özəl məktəblərə göndərir. Valideynlərin əsas gözləntisi fərqli münasibət yox, daha keyfiyyətli təhsildir".
G.Hacızadə hesab edir ki, bu mövzunun gündəmə gəlməsi daha çox neqativ hadisələrdən sonra baş verir: “Əsas problem maddiyat və ya məktəb-valideyn münasibəti deyil. Daha ciddi məsələ valideyn-uşaq münasibətlərinin düzgün qurulmaması, valideynin övladına kifayət qədər vaxt ayırmaması və onun psixoloji durumuna diqqət yetirməməsidir”.

Высокие суммы, которые родители платят в частных образовательных учреждениях, нередко поднимают вопрос об особом подходе в отношениях между учителями и учениками. Некоторые педагоги даже утверждают, что руководство дает им указания вроде «учитывайте, что обучение оплачено, проявляйте особую осторожность». На этом фоне формируется мнение, что раз родитель платит значительные деньги, учитель не должен строго относиться к ученику, делать замечания и должен занимать более мягкую позицию в вопросах поведения и оценки знаний.
Насколько оправдан подобный подход и может ли фактор оплаты нарушать принцип равного отношения в образовании?
Эксперт в сфере образования Рамин Нуралиев сообщил Valyuta.az, что в некоторых частных учебных заведениях действительно могут наблюдаться случаи более мягкого отношения к ученикам из-за оплаты обучения:
«К сожалению, иногда руководство школ, ссылаясь на то, что ученик платит за обучение, рекомендует учителям вести себя с ним более осторожно. Поскольку отчисление ученика считается для школы финансовой потерей, формируется подобный подход. Однако это неверная практика».
Ramin Nurəliyev: Azərbaycan MDB məkanında ali təhsilin səviyyəsinə görə qabaqcıl ölkələrdəndir
Эксперт подчеркнул, что как в государственных, так и в частных образовательных учреждениях отношения между учеником и учителем регулируются в рамках прав и обязанностей:
«Согласно Закону об образовании, права всех учеников равны. Факт оплаты со стороны родителей не может служить основанием для иного отношения со стороны учителя. Ни учитель, ни ученик не должны выходить за пределы своих полномочий и ответственности».
Рамин Нуралиев также отметил, что давление на учителя или поведение вне педагогических принципов противоречат законодательству:
«Если обратиться к нашим традициям, учитель всегда считался особо уважаемой фигурой. Любое давление на учителя недопустимо. Учитель формирует будущее общества и нации, и любое давление в его адрес противоречит Закону об образовании.
Если какое-либо правило, указание или подход четко прописаны в уставе как общеобразовательной, так и частной школы, то в рамках внутренних принципов управления оспаривать это невозможно, поскольку каждое учебное заведение действует в соответствии со своим уставом.
Однако, исходя из действующего законодательства и практики, в уставах не существует норм, которые бы обосновывали или узаконивали различное отношение к учителю или ученику. В образовательных учреждениях, подведомственных Министерству науки и образования, права и обязанности учителей и учеников защищаются на равной основе».
Психолог Гюнель Гаджизаде считает, что проблема не так проста, как кажется на первый взгляд:
«Я работала со многими подростками и родителями, обучающимися в частных лицеях. В наше время требование “особого отношения к ребенку” со стороны учителя значительно снизилось по сравнению с прошлыми годами. Если раньше в одном классе этого требовали 20 родителей, то сейчас — максимум 2–3, а иногда и вовсе никто».
Planlı olaq, yoxsa həyatı axışına buraxaq? - Effektiv yol
По словам психолога, основной причиной интереса к частным школам сегодня является уже не статус, а качество образования:
«Раньше в частных лицеях в основном учились дети из семей с очень высоким доходом. Сейчас туда отправляют детей и семьи со средним достатком. Главное ожидание родителей — не особое отношение, а более качественное образование».
Г. Гаджизаде считает, что обсуждение этой темы чаще всего возникает после негативных инцидентов:
«Основная проблема заключается не в материальном факторе и не в отношениях между школой и родителями. Гораздо более серьезный вопрос — это неправильное выстраивание отношений между родителями и детьми, недостаток времени, которое родители уделяют своим детям, и игнорирование их психологического состояния».