Ötən il 67 ölkənin vətəndaşı Azərbaycandan çıxarılıb
Azərbaycandan 2025-ci il ərzində inzibati qaydada 67 ölkənin vətəndaşının kənara çıxarılması ilə bağlı qərar qəbul edilib.
Bu barədə Valyuta.az-a Dövlət Miqrasiya Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər barəsində Azərbaycan hüdudlarından kənara inzibati qaydada çıxarılma qərarlarının qəbul edilməsinin səbəbi əsasən ölkə ərazisində olma və yaşama qaydalarının pozulması olub.
Məlumatda o da qeyd olunub ki, qərar qəbul edilərkən əcnəbilərin Azərbaycan ilə hüquqi bağlılığı, törədilmiş xətanın xarakteri, inzibati xəta törədən şəxsin şəxsiyyətini xarakterizə edən hallar, onun təqsirinin dərəcəsi, əmlak vəziyyəti, habelə məsuliyyəti yüngülləşdirən və ağırlaşdıran hallar nəzərə alınır.

В течение 2025 года было принято решение об административном выдворении граждан 67 стран из Азербайджана.
Об этом сообщила Государственная служба миграции Valyuta.az.
Отмечается, что причина принятия решений об административном выдворении иностранцев и лиц без гражданства за пределы Азербайджана связана преимущественно с нарушением правил пребывания и проживания на территории страны.
В сообщении также говорится, что при принятии решения учитываются правовые связи иностранца с Азербайджаном, характер совершённого правонарушения, обстоятельства, характеризующие личность правонарушителя, степень его вины, имущественное положение, а также смягчающие и отягчающие ответственность обстоятельства.