Müştəri şikayətini şirkət necə fürsətə çevirə bilər?- Marketoloq
Hər bir biznes fəaliyyətində müştəri rəyləri xüsusi rol oynayır və bu rəylər hər zaman müsbət olmur. Qarşıya çıxan narazılıqlar isə düzgün yanaşma tələb edir və bu yanaşma brendin gələcək uğuruna birbaşa təsir göstərə bilər.
Bəs müştəri şikayətləri marketinq üçün necə fürsətə çevrilə bilər?
Marketoloq Samir Mehdiyev Valyuta.az-a bildirib ki, müştəri şikayətləri ilk baxışdan arzuolunmaz görünsə də, əslində marketinq strategiyasını təkmilləşdirmək və brend sadiqliyi yaratmaq üçün gizli xəzinədir:
“Bu rəylərə sadəcə həll edilməli problem kimi deyil, auditoriyanın real ehtiyaclarını anlamaq üçün unikal imkan kimi baxmaq lazımdır. Narazı bir müştərinin problemini, xüsusilə rəqəmsal platformalarda, operativ, şəffaf və peşəkar şəkildə həll etdiyimiz zaman, bu prosesi kənardan izləyən yüzlərlə potensial müştərinin gözündə ən güclü etibar reklamı yaranır. İnsanlar hər bir şirkətin səhv edə biləcəyini bilir, lakin fərqi yaradan brendin öz səhvinin arxasında necə dayanmasıdır”.
“Eyni zamanda, bu geri dönüşlər məhsul və xidmətlərin zəif tərəflərini aradan qaldırmaq, gələcək kampaniyaların mesajlarını daha düzgün qurmaq üçün ən dürüst məlumat mənbəyidir. Müştərilərin çətinliklərini analiz edərək fəaliyyəti təkmilləşdirmək və bu inkişafı auditoriya ilə səmimi şəkildə paylaşmaq böyük üstünlük qazandırır. Səhvlərini qəbul edib onları aradan qaldıran brend istehlakçı gözündə sadəcə bir şirkət olmaqdan çıxaraq empatiya qura bilən, etibarlı tərəfdaşa çevrilir. Uğurlu marketinq qüsursuz görünmək deyil, problemləri sadiqliyə və səmimi inama çevirə bilmək sənətidir”, – deyə marketoloq qeyd edib.

В деятельности любого бизнеса отзывы клиентов играют особую роль, и они не всегда бывают положительными. Возникающее недовольство требует правильного подхода, который может напрямую повлиять на будущий успех бренда.
Как же клиентские жалобы можно превратить в возможность для маркетинга?
Маркетолог Самир Мехдиев сообщил Valyuta.az, что жалобы клиентов на первый взгляд могут казаться нежелательными, однако на самом деле они являются скрытым ресурсом для совершенствования маркетинговой стратегии и формирования лояльности к бренду:
«К таким отзывам следует относиться не просто как к проблеме, которую необходимо решить, а как к уникальной возможности понять реальные потребности аудитории. Когда мы оперативно, прозрачно и профессионально решаем проблему недовольного клиента, особенно на цифровых платформах, в глазах сотен потенциальных клиентов, наблюдающих за этим процессом со стороны, формируется самая сильная реклама доверия. Люди понимают, что любая компания может ошибиться, однако разницу создает то, как бренд несет ответственность за свою ошибку».
«В то же время такая обратная связь является самым честным источником информации для устранения слабых сторон продуктов и услуг, а также для более точного выстраивания сообщений будущих кампаний. Анализируя трудности клиентов, совершенствуя деятельность и искренне делясь этим развитием с аудиторией, бренд получает значительное преимущество. Бренд, который признает свои ошибки и устраняет их, перестает быть в глазах потребителя просто компанией и превращается в надежного партнера, способного проявлять эмпатию. Успешный маркетинг — это не стремление выглядеть безупречно, а искусство превращать проблемы в лояльность и искреннее доверие», — отметил маркетолог.