Müharibə əlilləri və şəhid ailələri bu rüsumlardan azad edilir
Müharibə əlilləri və şəhid ailələri əmlaka mülkiyyətin qeydiyyatı ilə bağlı sənədlərə görə rüsumdan azad edilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu məsələ Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasınından müzakirə edilən “Dövlət rüsumu haqqında” Qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
“Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında” Qanunun 6-cı və “Dövlət rüsumu haqqında” Qanunun 26-cı maddələrində daşınmaz əmlaka mülkiyyət və digər əşya hüquqlarının dövlət qeydiyyatına alınması ilə bağlı sənədlərin verilməsinə görə tutulan dövlət rüsumunun dərəcələri müəyyən edilir.
Buraya aiddir:
- daşınmaz əmlaka dair hüquqların dövlət qeydiyyatına alınması ilə bağlı reyestrdən çıxarışın, texniki sənədlərin (pasport və plan ölçü) verilməsi;
- torpaq sahələri üzərində hüquqların qeydiyyatı üçün mərzçəkmə işlərinin görülməsi;
- daşınmaz əmlak üzərində hüquqların məhdudlaşdırılmasına (yüklülüyünə) dair dövlət reyestrindən arayışın verilməsi;
- ipotekanın dövlət qeydiyyatına alınması;
- eləcə də daşınmaz əmlaka dair digər hüquqi hərəkətlər.
Təklif olunan dəyişiklik sosial cəhətdən həssas əhali kateqoriyasının - müharibə ilə əlaqədar, 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar, hərbi xidmət vəzifələrini yerinə yetirməklə əlaqədar (o cümlədən Çernobıl AES-də hərbi xidmət vəzifələrini yerinə yetirməklə əlaqədar) əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərin, habelə şəhid ailəsi statusu almış şəxslərin həmin xidmətlərə və hüquqi hərəkətlərə görə dövlət rüsumundan azad olunmasını nəzərdə tutur.

Инвалиды войны и семьи шехидов освобождаются от уплаты государственной пошлины за документы, связанные с регистрацией права собственности на имущество.
Как сообщает Valyuta.az, данное положение отражено в предлагаемом изменении к Закону «О государственной пошлине», обсуждённом на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
В статьях 6 Закона «О государственном реестре недвижимого имущества» и 26 Закона «О государственной пошлине» установлены ставки государственной пошлины за выдачу документов, связанных с государственной регистрацией права собственности и других вещных прав на недвижимое имущество.
К таким документам и действиям относятся:
• выдача выписки из государственного реестра, а также технических документов (паспорта и план-обмера), связанных с государственной регистрацией прав на недвижимое имущество;
• проведение межевых работ для регистрации прав на земельные участки;
• выдача справок из государственного реестра об ограничениях (обременениях) прав на недвижимое имущество;
• государственная регистрация ипотеки;
• а также другие юридические действия, связанные с недвижимым имуществом.
Предлагаемое изменение предусматривает освобождение от государственной пошлины за указанные услуги и юридические действия социально уязвимых категорий населения — лиц, у которых установлена инвалидность вследствие войны, событий 20 Января, исполнения обязанностей военной службы (в том числе при выполнении служебных обязанностей на Чернобыльской АЭС), а также лиц, имеющих статус семьи шехида.