"Bullish" "Wall Street"in ən böyük səhm qeydiyyatı və infrastruktur şirkətlərindən biri olan "Equiniti"ni satın alıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, kriptovalyuta birjası sözügedən satınalma üçün 4,2 milyard dollar ödəyib. Məlumata görə, bu addım kripto sektorunda indiyədək həyata keçirilmiş ən böyük satınalmalardan biri hesab olunur.
Qeyd edək ki, “Bullish” şirkəti Nyu-York Fond Birjasının keçmiş rəhbəri Tom Farley tərəfindən yaradılıb. Şirkətin satın aldığı “Equiniti” isə “Berkshire Hathaway”, “Moody’s” və digər iri korporasiyalar üçün səhmdar qeydiyyatı, dividend ödənişləri və investor məlumatlarının idarə olunması kimi xidmətlər təqdim edir.
Məlumata əsasən, “Equiniti”nin portfelində 15 mindən çox korporativ müştəri var. Şirkət səhmlərin alqı-satqısının qeydiyyatı, sahiblik hüquqlarının idarə olunması, dividend ödənişlərinin təşkili və səhmdarlara hesabatların təqdim olunması kimi funksiyaları yerinə yetirir.
Satınalma çərçivəsində “Equiniti”nin 1,85 milyard dollarlıq borcu da “Bullish”ə keçəcək.
Tərəflər yaxın dövrdə institusional şirkətlər üçün 24/7 tokenizasiya xidmətləri təqdim etməyi planlaşdırır. Buraya tokenləşdirilmiş qiymətli kağız əməliyyatları, stabilkoinlərlə ödənişlər və rəqəmsal transfer həlləri daxildir.

Криптобиржа Bullish купила Equiniti за $4,2 млрд
Bullish приобрела Equiniti — одну из крупнейших компаний Уолл-стрит в сфере регистрации акций и инфраструктурных услуг.
Как сообщает Valyuta.az, криптовалютная биржа заплатила за эту сделку $4,2 млрд. По данным издания, этот шаг считается одним из крупнейших приобретений, когда-либо осуществленных в криптосекторе.
Отметим, что компанию Bullish основал бывший глава Нью-Йоркской фондовой биржи Том Фарли. Приобретенная компанией Equiniti предоставляет услуги по ведению реестров акционеров, выплате дивидендов и управлению данными инвесторов для Berkshire Hathaway, Moody’s и других крупных корпораций.
Согласно информации, в портфеле Equiniti насчитывается более 15 тыс. корпоративных клиентов. Компания выполняет такие функции, как регистрация сделок купли-продажи акций, управление правами собственности, организация выплат дивидендов и предоставление отчетности акционерам.
В рамках сделки долг Equiniti в размере $1,85 млрд также перейдет к Bullish.
Стороны планируют в ближайшее время запустить круглосуточные услуги токенизации для институциональных компаний. Они будут включать операции с токенизированными ценными бумагами, платежи в стейблкоинах и решения для цифровых переводов.