"IKEA"nın 16 dollarlıq oyuncağı rekord qiymətə satılır
Yaponiyada zooparkda lentə alınan görüntülərlə məşhurlaşan balaca makaka meymunu "Punch"un qucaqladığı "IKEA" oyuncağı dünya üzrə sürətlə satılıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Alphabet"ə bağlı İsveç pərakəndə nəhəngi "IKEA"nın “DJUNGLESKOG” adlı yumşaq oranqutan oyuncağı bir çox ölkədə, o cümlədən ABŞ, Yaponiya və Cənubi Koreyada tükənib. Avstraliyada da məhsula tələbat kəskin artıb.
Şirkət nümayəndəsinin açıqlamasına görə, son bir həftə ərzində satışlar 200%-dən çox artıb və Avstraliyada 990-dan çox oyuncaq satılıb. Bu, həftəlik orta satış göstəricisinin iki dəfədən çox artması deməkdir.
Normalda 16 dollara satılan oyuncaq, eBay platformasında artıq 126 ABŞ dollarına (təxminən 178 Avstraliya dolları) qədər təklif olunur. Elanların əksəriyyəti 150 dollardan yuxarı qiymətlə yerləşdirilib.
Xatırladaq ki, "Punch" doğulduqdan sonra anası tərəfindən tərk edilib və baxıcılar onun tənhalığını azaltmaq üçün bu oyuncağı veriblər. Meymunun oyuncağı hər yerdə özü ilə gəzdirməsi sosial şəbəkələrdə geniş yayılıb və qlobal marağa səbəb olub.
Artan maraq fonunda "IKEA" Yaponiyadakı zooparka bir neçə yumşaq oyuncaq hədiyyə edib. Zoopark isə "Punch"un məşhurluğundan sonra heyvanların stress yaşamaması üçün ziyarətçilər üçün yeni qaydalar tətbiq edib.

Мягкая игрушка IKEA, которую обнимал маленький макак по кличке Панч, ставший популярным благодаря видео из японского зоопарка, стремительно раскупается по всему миру.
Как сообщает Valyuta.az, мягкая игрушка-орангутан под названием DJUNGLESKOG шведского ритейл-гиганта IKEA, входящего в структуру Alphabet, закончилась на складах во многих странах, включая США, Японию и Южную Корею. В Австралии также зафиксирован резкий рост спроса.
По словам представителя компании, за последнюю неделю продажи выросли более чем на 200%, а в Австралии было реализовано свыше 990 игрушек. Это более чем в два раза превышает средний недельный показатель.
Игрушка, которая обычно продаётся за 16 долларов, на платформе eBay уже предлагается по цене до 126 долларов США (примерно 178 австралийских долларов). Большинство объявлений размещены с ценой выше 150 долларов.
Напомним, что после рождения Панч был оставлен матерью, и сотрудники зоопарка дали ему игрушку, чтобы уменьшить чувство одиночества. Видео, на которых макак повсюду носит игрушку с собой, широко распространились в социальных сетях и вызвали глобальный интерес.
На фоне ажиотажа IKEA подарила японскому зоопарку несколько мягких игрушек. В свою очередь, зоопарк после роста популярности Панча ввёл новые правила для посетителей, чтобы избежать стресса у животных.