"Google Maps" İsrail və Qəzza zolağında canlı trafik məlumatlarını deaktiv etdi
"Alphabet Inc"in "Google" şirkəti Qəzzaya mümkün yerüstü işğalı ərəfəsində İsrail ordusunun tələbi ilə "Maps" və "Waze" proqramları üçün İsrail və Qəzza zolağında canlı trafik şəraitini söndürüb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Bloomberg" yazır .
"Əvvəllər münaqişə vəziyyətlərində və regional dinamikalara cavab olaraq etdiyimiz kimi, yerli icmaların təhlükəsizliyi üçün real şərtlərdə yol şəraiti və məşğulluq məlumatlarına baxmaq imkanını müvəqqəti olaraq aradan qaldırdıq", - "Google" sözçüsü deyib.
Daxili məsələləri müzakirə etmək üçün anonimlik tələb edən məsələ ilə tanış olan bir şəxsə görə, "Google" İsrail Müdafiə Qüvvələrinin tələbi ilə İsrail və Qəzza zolağında real vaxt rejimində izdiham məlumatlarını silir. Real vaxt rejimində trafik məlumatları İsrail qoşunlarının hərəkətlərini aşkar edə bilər.
Google bildirib ki, "Maps" və "Waze" real vaxt rejimində trafiki göstərməyəcək, naviqasiya sistemlərindən istifadə edən sürücülər real şərtlərə əsasən təxmini çatma vaxtlarını almağa davam edəcəklər.
İnkişaf barədə ilk məlumat verən İsrail texnologiya saytı "GeekTime", "Apple Inc"in Xəritələr proqramına istinad edib və İsrail ordusunun tələbini yerinə yetirib. "Apple" sözçüsü şərh sorğusuna dərhal cavab verməyib.
"Google" ötən il Rusiyanın işğalından sonra Ukraynada oxşar tədbirlər görərək avtomobil və piyadaların hərəkəti ilə bağlı real vaxt məlumatlarını kəsmişdi.
Xatırladaq ki, HƏMAS-ın İsrailə hücumu nəticəsində X (Twitter) sosial şəbəkəsində böyük miqdarda dezinformasiya və çaşqınlıq yaranıb. Bu, Mask tərəfindən edilən siyasət dəyişikliklərinin böhran zamanı bu sosial şəbəkəni etibarsız etdiyini göstərib.