Gələn il pensiya və maaş nə qədər artacaq? - Deputat açıqladı
"2025-ci il reallaşan 5-ci sosial paket 3 milyondan çox vətəndaşımızı əhatə etməklə ölkəmizdə sosial təminat sisteminin daha güclənməsinə xidmət  etdi. 2025-ci ilki artımlar üçün illik əlavə olaraq 1,4 milyard manat ayrılıb. Bu isə o deməkdir ki, yalnız 2020-ci ildən sonra Azərbaycan Prezidentinin göstərişi ilə reallaşan paketlərə 7.6 milyard manat əlavə vəsait yönəldilib. 2024-cü ildə respublika üzrə orta aylıq əmək haqqı 8.1 faiz artmışdırsa, bu ilin ilk 10 ayında artım 9.4 faiz olub. 2025-ci ilin yekununda nominal orta aylıq əmək haqqının 9.2 faiz artacağı gözlənilir".
Bunu Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında deputat Vüqar Bayramov deyib.
Deputat qeyd edib ki, gələn aydan etibarən artıq bütün növ pensiyaların indeksləşdirilərək artırılması baş verəcək: "9.2 faiz olacağı gözlənilən pensiya artımları 1 milyon 100 mindən çox vətəndaşımıza şamil olunaraq yanvar ayından hesablanacaq. Bu bütün növ əmək pensiyalarını, o cümlədən yaşa görə, əlilliyə görə və ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyaları alan bütün vətəndaşlarımıza şamil olunacaq. Bu o deməkdir ki, 500 manat pensiya alan vətəndaşımızın pensiya məbləğində gələn aydan 46 manat artım olacaq. Nəticədə, 2026-cı ildə Azərbaycanda orta aylıq pensiyanın təxminən 590 manat olacağı proqnozlaşdırılır, yaşa görə orta pensiya isə 629 manata çatacaq və bu məbləğ 2025-ci illə müqayisədə 7.9%-dən çox artım deməkdir.
Ehtiyac meyarının 300 manata çatıdırlması isə gələn ildən ünvanlı sosial yardım almağa başlayacaq vətəndaşlarımızın sosial yardım məbləğinin artmasına səbəb olacaq. İlkin qiymətləndirmələrə görə, 900 manat gəlirli 5 nəfərlik ailə, əvvəl aldığı təxminən 525 manat əvəzinə, yeni ehtiyac meyarının tətbiqi ilə orta hesabıa 600 manat yardım alacaq. Bu isə təbii ki, daha çox ehtiyaca malik olan ailələrin daha yaxından dəstəklənməsi deməkdir".

Стало известно, насколько вырастут пенсии и заработные платы в следующем году.
Как заявил депутат Вугар Байрамов на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса, реализованный в 2025 году пятый социальный пакет охватил более 3 миллионов граждан и способствовал дальнейшему укреплению системы социальной защиты в стране. По его словам, на повышения 2025 года дополнительно было выделено 1,4 млрд манатов. Таким образом, только с 2020 года в рамках социальных пакетов, реализованных по поручению Президента Азербайджана, было направлено 7,6 млрд манатов дополнительных средств.
Депутат отметил, что если в 2024 году средняя месячная заработная плата по республике выросла на 8,1 процента, то за первые 10 месяцев текущего года рост составил 9,4 процента. Ожидается, что по итогам 2025 года номинальная средняя месячная заработная плата увеличится на 9,2 процента.
Вугар Байрамов также сообщил, что уже со следующего месяца начнётся индексация и повышение всех видов пенсий. Ожидаемое увеличение пенсий на 9,2 процента затронет более 1 миллиона 100 тысяч граждан и будет рассчитываться с января. Повышение коснётся всех видов трудовых пенсий, в том числе пенсий по возрасту, по инвалидности и по случаю потери кормильца.
По его словам, это означает, что у гражданина, получающего пенсию в размере 500 манатов, со следующего месяца сумма выплаты увеличится на 46 манатов. В результате в 2026 году средняя месячная пенсия в Азербайджане прогнозируется на уровне около 590 манатов, а средняя пенсия по возрасту достигнет 629 манатов, что более чем на 7,9 процента выше показателя 2025 года.
Кроме того, доведение критерия нуждаемости до 300 манатов приведёт к увеличению размера адресной социальной помощи для граждан, которые начнут получать её с будущего года. По предварительным оценкам, семья из пяти человек с доходом 900 манатов вместо ранее получаемых примерно 525 манатов будет получать в среднем около 600 манатов с применением нового критерия нуждаемости. Это, в свою очередь, означает более адресную поддержку семей с повышенной потребностью.