“Bank of Baku”nun faiz xərcləri 75% artıb
Valyuta.az bankın maliyyə hesabatına istinadən xəbər verir ki, bu göstərici 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5 milyon 136 min manat və ya 20,17% çoxdur.
2025-ci ilin hesabat dövründə bankın faiz gəlirləri 38,18% artaraq 128 milyon 291 min manatdan 177 milyon 271 min manata yüksəlib. Qeyri-faiz gəlirləri isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 57,37% artaraq 21 milyon 134 min manat təşkil edib.
Bankın faiz xərcləri 2025-ci ildə 71 milyon 785 min manat olub ki, bu da 2024-cü ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 74,99% çoxdur. Qeyri-faiz xərcləri isə 17,47% artaraq 86 milyon 501 min manata çatıb.
Yanvar-dekabr aylarında “Bank of Baku”nun aktivləri 2024-cü ilin sonu ilə müqayisədə 218 milyon 203 min manat və ya 23,36% artaraq 1 milyard 152 milyon 476 min manat təşkil edib. Aktivlər artsa da, banklar və digər maliyyə institutlarına verilən kreditlər 67 milyon 830 min manatdan 44 milyon 413 min manata enib.
Hesabat dövründə bankın öhdəlikləri 25,44% artaraq 976 milyon 705 min manata yüksəlib.
Depozit portfeli 2025-ci ildə 740 milyon 256 min manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 147 milyon 742 min manat və ya 24,93% çoxdur. Bunun 669 milyon 360 min manatı fiziki şəxslərin, 70 milyon 896 min manatı isə hüquqi şəxslərin depozitlərinə aiddir.
Kredit təşkilatları və digər maliyyə institutları qarşısında öhdəliklər də artaraq 140 milyon 568 min manat təşkil edib. Bu göstərici 2024-cü ildə 124 milyon 425 min manat olub və 16 milyon 143 min manat və ya 12,97% artım qeydə alınıb.

«Bank of Baku» завершил 2025 год с чистой прибылью в 30 миллионов 594 тысячи манатов.
По информации Valyuta.az, со ссылкой на финансовый отчет банка, этот показатель на 5 миллионов 136 тысяч манатов, или на 20,17%, превысил результат за аналогичный период 2024 года.
За отчетный период 2025 года процентные доходы банка увеличились на 38,18%, достигнув 177 миллионов 271 тысячи манатов по сравнению с 128 миллионами 291 тысячей манатов в предыдущем году. Непроцентные доходы выросли на 57,37% и составили 21 миллион 134 тысячи манатов.
Процентные расходы банка в 2025 году составили 71 миллион 785 тысяч манатов, что на 74,99% больше, чем за аналогичный период 2024 года. Непроцентные расходы выросли на 17,47% и достигли 86 миллионов 501 тысячи манатов.
Активы «Bank of Baku» по итогам января-декабря увеличились на 218 миллионов 203 тысячи манатов, или на 23,36%, по сравнению с концом 2024 года и составили 1 миллиард 152 миллиона 476 тысяч манатов. Несмотря на рост активов, кредиты банкам и другим финансовым учреждениям сократились с 67 миллионов 830 тысяч манатов до 44 миллионов 413 тысяч манатов.
За отчетный период обязательства банка увеличились на 25,44% и достигли 976 миллионов 705 тысяч манатов.
Портфель депозитов в 2025 году составил 740 миллионов 256 тысяч манатов, что на 147 миллионов 742 тысячи манатов, или на 24,93%, больше по сравнению с предыдущим годом. Из этой суммы 669 миллионов 360 тысяч манатов приходится на депозиты физических лиц и 70 миллионов 896 тысяч манатов — на депозиты юридических лиц.
Обязательства перед кредитными организациями и другими финансовыми институтами также увеличились и достигли 140 миллионов 568 тысяч манатов. В 2024 году этот показатель составлял 124 миллиона 425 тысяч манатов, что означает рост на 16 миллионов 143 тысячи манатов, или на 12,97%.