UNEC-də tələbələr arasında keçirilən və universitetin daxili vəsaiti hesabına maliyyələşdirilən startap müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşib.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, təqdim olunan çoxsaylı innovativ ideyalar arasından seçilən 9 layihədən biri də YumaX – Azərbaycanın ilk Mobil Avtoyuma Xidməti və Marketplace Platforması olub.
Rəqəmsal İqtisadiyyat fakültəsinin 3-cü kurs tələbələri İqnat Kəlbiyev və Yunis Quliyev tərəfindən hazırlanan YumaX layihəsi səyyar mobil avtoyuma xidməti göstərən şirkətləri vahid rəqəmsal platformada birləşdirməyi hədəfləyir. Platforma özü fiziki xidmət göstərmədən, texnoloji infrastruktur və marketplace modeli vasitəsilə sektorun daha səmərəli idarə olunmasını təmin edir.
YumaX-ın iş prinsipi müştərilərin veb platforma, növbəti mərhələdə isə mobil tətbiq üzərindən ünvan üzrə avtoyuma sifarişi yaratmasına əsaslanır. Mobil yuma komandaları isə bu sifarişləri qəbul edərək yerində icra edir.

В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) определены победители стартап-конкурса среди студентов, финансируемого за счёт внутренних средств университета.
Как сообщает Valyuta.az, среди множества представленных инновационных идей одним из девяти отобранных проектов стал YumaX — первая в Азербайджане платформа мобильной автомойки и маркетплейса.
Проект YumaX, разработанный студентами 3-го курса факультета цифровой экономики Игнатом Кельбиевым и Юнисом Гулиевым, нацелен на объединение компаний, предоставляющих услуги выездной мобильной автомойки, в единую цифровую платформу. При этом сама платформа не оказывает физические услуги, а обеспечивает более эффективное управление отраслью за счёт технологической инфраструктуры и модели маркетплейса.
Принцип работы YumaX основан на том, что клиенты оформляют заказ на автомойку по адресу через веб-платформу, а на следующем этапе — через мобильное приложение. Мобильные команды автомойки принимают заказы и выполняют их непосредственно на месте.