Arıqlama dərmanı ilə ölkənin ən yeni milyarderi oldu
Cənubi Koreyanın Sam Chun Dang Pharm (SCD) şirkətinin hazırladığı arıqlama həbi investorlarda böyük maraq doğurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkətin Yaponiyanın dərman nəhəngi "Daiichi Sankyo" ilə bu preparatı birgə inkişaf etdirmək və kommersiyalaşdırmaq barədə razılaşması SCD səhmlərində kəskin bahalaşmaya səbəb olub.
Yanvar ayı ərzində şirkətin səhmləri 75%-dən çox yüksəlib. Bu artım nəticəsində SCD-nin sədri Yoon Dae-inin sərvəti artaraq 2,1 milyard dollar səviyyəsinə çatıb. O, şirkətin səhmlərinin 34%-nə sahibdir.
Xatırladaq ki, "Seul"un cənubunda fəaliyyət göstərən SCD inyeksiya dərmanlarını həb formasına çevirən S-Pass texnologiyası üzərində çalışır. Yeni arıqlama həbi də məhz bu texnologiya əsasında hazırlanıb. Razılaşmadan sonra şirkətin səhmləri əlavə olaraq təxminən 40% artıb.
SCD eyni zamanda uzunmüddətli təsirə malik inyeksiya texnologiyaları üzrə də irəliləyir. Şirkət Yaponiyanın Takeda şirkətinə məxsus prostat xərçəngi dərmanının uzunmüddətli versiyasının ABŞ-da satış hüququ ilə bağlı 2 milyard dollara qədər dəyəri olan müqavilə imzalayıb.
2025-ci ilin ilk 9 ayında SCD-nin gəlirləri 6,3% artaraq 165,5 milyard von, xalis mənfəəti isə 76% yüksələrək 70 milyard von təşkil edib.

Таблетка для похудения, разработанная южнокорейской компанией Sam Chun Dang Pharm (SCD), вызвала большой интерес у инвесторов.
Как сообщает Valyuta.az, соглашение компании с японским фармацевтическим гигантом «Daiichi Sankyo» о совместной разработке и коммерциализации этого препарата послужило резкому росту акций SCD.
В январе акции компании выросли более чем на 75%. В результате этого роста состояние председателя SCD Юн Дэ-и достигло 2,1 миллиарда долларов. Он владеет 34% акций компании.
Напомним, что компания SCD, расположенная к югу от Сеула, разрабатывает технологию S-Pass, которая преобразует инъекционные препараты в таблетки. Новый препарат для похудения создан именно на основе этой технологии. После заключения соглашения акции компании выросли дополнительно примерно на 40%.
Одновременно SCD продвигается в области технологий долгосрочных инъекций. Компания подписала контракт стоимостью до 2 млрд долларов на права продажи в США долгосрочной версии лекарства для лечения рака предстательной железы, принадлежащего японской компании Takeda.
За первые 9 месяцев 2025 года доходы SCD выросли на 6,3%, достигнув 165,5 млрд вон, а чистая прибыль увеличилась на 76% и составила 70 млрд вон.