"Apple"ın istefa verən baş direktoru Tim Kukdan 5 liderlik dərsi
"Apple" şirkətinin baş direktoru vəzifəsini tərk etməyə hazırlaşan Tim Kuk 2011-ci ildən etibarən şirkətə rəhbərlik edib və bu dövr ərzində onu dünyanın ən dəyərli texnologiya nəhənglərindən birinə çevirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, o, sentyabrın 1-dən etibarən CEO vəzifəsini tərk edərək icraçı sədr postuna keçəcək. Onu isə aparat təminatı bölməsinin rəhbəri Con Ternus əvəz edəcək.
Kukun rəhbərliyi dövründə "Apple" həm maliyyə göstəricilərini, həm də bazar dəyərini əhəmiyyətli dərəcədə artırıb.
1. Çətin suallar verməkdən çəkinmə
Tim Kuk sakit lider kimi tanınsa da, əməkdaşlardan yüksək məsuliyyət tələb edir. O, tez-tez komandaya ardıcıl və detallı suallar verərək proseslərin tam nəzarətdə olmasını təmin edir.
2. Uğurun öz modelini yarat
Kuk Stiv Cobs kimi ikonadan sonra rəhbərliyə gəlsə də, onun yolunu təkrarlamaq əvəzinə öz idarəetmə üslubunu qurdu. Bu yanaşma "Apple"ın uzunmüddətli uğurunu təmin edən əsas amillərdən biri olub.
3. Güclü tərəflərini düzgün istifadə et
Onun rəhbərliyi dövründə Apple Watch və AirPods kimi məhsullar, eləcə də iCloud kimi xidmətlər inkişaf etdirilərək şirkətin ekosistemi daha da gücləndirilib.
4. Dialoqdan çəkinmə
Kuk müxtəlif siyasi və biznes liderləri ilə əlaqələri qoruyaraq şirkətin maraqlarını müdafiə edib. Bu yanaşma Apple məhsullarının bəzi ticarət məhdudiyyətlərindən kənarda qalmasına kömək edib.
5. Şəxsi təcrübənin gücünü dərk et
Tim Kuk şəxsi mövqeyini açıq ifadə edən rəhbərlərdən biridir. O, müxtəlif sosial mövzularda çıxış edərək həm cəmiyyətə, həm də şirkət daxilində mədəniyyətə təsir göstərib.
Ümumilikdə, Tim Kukun rəhbərliyi "Apple"ın təkcə texnologiya deyil, həm də idarəetmə modeli baxımından nümunəvi şirkətlərdən birinə çevrilməsində mühüm rol oynayıb.

Пять уроков лидерства от ушедшего в отставку генерального директора «Apple» Тима Кука
Генеральный директор компании «Apple» Тим Кук, который возглавлял компанию с 2011 года и превратил её в одного из самых ценных технологических гигантов мира, готовится покинуть свою должность.
По информации Valyuta.az, с 1 сентября он уйдёт с поста CEO и перейдёт на позицию исполнительного председателя. Его место займет руководитель отдела аппаратного обеспечения Джон Тернус.
Под руководством Кука «Apple» значительно увеличила как финансовые показатели, так и рыночную капитализацию.
1. Не бойтесь задавать сложные вопросы
Хотя Тим Кук известен как спокойный лидер, он требует высокой ответственности от сотрудников. Он регулярно задаёт команде последовательные и детальные вопросы, чтобы обеспечить полный контроль над процессами.
2. Создайте собственную модель успеха
Кук пришёл к руководству после Стива Джобса — иконы компании, однако вместо копирования его пути разработал собственный стиль управления. Этот подход стал одним из основных факторов долгосрочного успеха «Apple».
3. Правильно используйте сильные стороны
При его руководстве были развиты такие продукты, как Apple Watch и AirPods, а также сервис iCloud, что значительно усилило экосистему компании.
4. Не избегайте диалога
Кук поддерживал связи с различными политическими и бизнес-лидерами, защищая интересы компании. Этот подход помог продукции «Apple» избежать ряда торговых ограничений.
5. Осознайте силу личного опыта
Тим Кук является руководителем, который открыто выражает свою личную позицию. Он выступал по различным социальным темам, влияя как на общество, так и на культуру внутри компании.
В целом, руководство Тимом Куком сыграло важную роль в том, что «Apple» стала образцовой компанией не только с технологической, но и с управленческой точки зрения.