Aİ-92 markalı benzinin qiyməti 5 qəpik, dizel 10 qəpik qaldırılıb
Son illərdə iri şəhərlərin artan əhalisi və şəhərətrafı ərazilərdə məskunlaşanların çoxalması nəqliyyat sistemləri və mobilliklə bağlı yeni çağırışların ortaya çıxmasına səbəb olmuşdur.
Avtomobil nəqliyyatı ilə müntəzəm sərnişin daşınmalarının dayanıqlılığının, sərnişinlərə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin və təhlükəsizliyinin təmin olunması, qabaqcıl beynəlxalq tələblər və təcrübə nəzərə alınmaqla bu sahədə fəaliyyət göstərən daşıyıcıların işinin səmərəli təşkili məqsədilə 2025-ci ilin sentyabr ayında müvafiq Fərmanla "İctimai nəqliyyat" Məqsədli Büdcə Fondu yaradılıb.
Fondu formalaşdıran mədaxil mənbələrindən biri kimi, avtomobil benzininin, dizelin və maye qazın hər litrinə görə yol vergisinin Fonda köçürülən hissəsi müəyyən edilib.
Qanunvericiliyə edilən dəyişikliyə əsasən, yanacağın hər litrinə görə yol vergisi 7 qəpik müəyyənləşdirilib.
Bununla bağlı, Tarif (qiymət) Şurasının müvafiq qərarı ilə Aİ-92 markalı benzinin 1 litrinin qiyməti 1 manat 10 qəpikdən 1 manat 15 qəpiyə, dizelin 1 litrinin qiyməti isə 1 manatdan 1 manat 10 qəpiyə dəyişdirilib.
Yanacaq tariflərinin müəyyən hissəsi "İctimai nəqliyyat" Məqsədli Büdcə Fonduna yönəldilməklə, əhaliyə daha keyfiyyətli nəqliyyat xidmətlərinin göstərilməsinə, ərazinin perspektiv inkişafı nəzərə alınmaqla yol hərəkətinin bütün iştirakçılarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə, ümumi istifadədə olan nəqliyyat xidmətlərinin keyfiyyətinin, dayanıqlılığının və əlçatanlığının artırılması məqsədləri üçün istifadə olunacaqdır.
Tarif dəyişikliyindən sonra da Aİ-92 markalı avtomobil benzininin və dizel yanacağının pərakəndə satış qiymətləri əksər ölkələrlə müqayisədə yüksək deyil.

Как сообщает Valyuta.az, в связи с этим Тарифный Совет принял постановление.
В целях обеспечения устойчивости регулярных пассажирских перевозок автомобильным транспортом, качества и безопасности услуг, предоставляемых пассажирам, эффективной организации работы перевозчиков в этой сфере с учетом передовых международных требований и практики, в сентябре 2025 года соответствующим указом был создан целевой бюджетный фонд "Общественный транспорт".
В качестве одного из источников доходов, формирующих Фонд, определена часть дорожного налога, перечисляемая в Фонд за каждый литр автомобильного бензина, дизельного топлива и сжиженного газа.
Согласно изменениям в законодательстве, дорожный налог установлен в размере 0,07 манат за 1 литр топлива.
В связи с этим, соответствующим решением Тарифного (ценового) Совета цена 1 литра бензина марки АИ-92 изменена с 1,1 маната на 1,15 манат, а 1 литр дизельного топлива - с 1 маната на 1,1 манат.
Часть тарифов на топливо будет направляться в Целевой бюджетный фонд "Общественный транспорт" и использоваться для предоставления населению более качественных транспортных услуг, обеспечения безопасности всех участников дорожного движения с учетом перспективного развития территории, повышения качества, устойчивости и доступности общественных транспортных услуг.
"После изменения тарифа розничные цены на автомобильный бензин марки АИ-92 и дизельное топливо остаются невысокими по сравнению с большинством стран", - подчеркивает Совет.