9 ən yaxşı biotexnologiya startapı - SİYAHI
TechCrunch-ın ənənəvi Startup Battlefield müsabiqəsinə bu il minlərlə müraciət daxil olub. Seçim mərhələsinin nəticəsinə əsasən 200 ən iddialı startap müəyyənləşdirilib. Onlardan yalnız 20 startap böyük səhnədə yarışaraq 100 min dollarlıq mükafat uğrunda mübarizə aparacaq. Digər 180 startap isə öz kateqoriyalarında yarışda çıxış edəcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, biotexnologiya və dərman sənayesinə aid seçilən startaplar isə aşağıdakılar olub.
CasNx
Nə edir: Orqan donorlarından alınan orqanlar üçün yeni tip antivirus müalicəsi tətbiq edir.
Niyə seçilib: Orqan bədəndən kənarda saxlanılarkən virusları təmizləyir və “universal donor” markerləri yaradır.
Chipiron
Nə edir: Daha yüngül, əlçatan və ucuz tam bədən MRI cihazı qurur.
Niyə seçilib: Cihaz SQUID texnologiyası (superkeçirici kvant interferensiya cihazı) ilə hazırlanır, bu, tibbdə MRI-ni geniş əlçatan etmək potensialına malikdir.
Exactics
Nə edir: Sürətli diaqnostik testlər hazırlayan platforma yaradır.
Niyə seçilib: İlk hədəfi Lyme xəstəliyi üçün evdə istifadə oluna bilən test dəsti; daha çox xəstəlik üzrə planlar da mövcuddur.
Lumos Strategies OÜ
Nə edir: Avara adlı yüksək tezlikli elektromaqnit cihazını istehsal edir.
Niyə seçilib: Cihaz qansız, təmassız induktiv terapiya təklif edir, yuxu keyfiyyəti, relaksasiya və idman sonrası bərpa üçün nəzərdə tutulub.
Miraqules
Nə edir: Qan laxtalanmasını təmin edən nanoteknologiya əsasında toz formasında məhsul hazırlayıb.
Niyə seçilib: Yaralanma zamanı dərhal laxtalanma effekti verir – xüsusilə hadisə yerində ilkin yardım üçün həyati əhəmiyyət daşıya bilər.
Nephrogen
Nə edir: Böyrək xəstəlikləri üçün gen terapiyası hazırlayır.
Niyə seçilib: AI-əsaslı texnologiyası gen-redaktəni məhz xəstəlik yaradan hüceyrələrə dəqiq yönləndirir.
PraxisPro
Nə edir: Həyat elmləri və dərman satış-marketinq komandaları üçün AI-əsaslı təlim platforması təklif edir.
Niyə seçilib: Real vaxt analitika, simulyasiya və uyğunluq (compliance) təsdiqli məzmun təqdim edir.
Reme-D
Nə edir: Aşağı gəlirli və isti-rütubətli iqlim zonaları üçün əlçatan, ucuz və davamlı diaqnostik testlər yaradır.
Niyə seçilib: Xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün uyğunlaşdırılmış diaqnostika təklif edir.
🫁 Surgicure Technologies
Nə edir: Endotraxeal boruların (ET) daha təhlükəsiz və stabil bərkidilməsi üçün patentli həll hazırlayıb.

Названы 9 лучших биотехнологических стартапов по версии TechCrunch
В этом году на традиционный конкурс Startup Battlefield от TechCrunch поступили тысячи заявок. По итогам этапа отбора были определены 200 самых амбициозных стартапов. Из них лишь 20 компаний выйдут на большую сцену, где поборются за приз в размере 100 тысяч долларов. Остальные 180 стартапов будут соревноваться в рамках своих категорий.
Как сообщает Valyuta.az, среди отобранных стартапов в сфере биотехнологий и фармацевтической промышленности оказались следующие проекты.
CasNx
Чем занимается: применяет новый тип противовирусной терапии для органов, полученных от доноров.
Почему выбран: очищает органы от вирусов при хранении вне организма и формирует маркеры «универсального донора».
Chipiron
Чем занимается: разрабатывает более легкий, доступный и недорогой аппарат МРТ для полного сканирования тела.
Почему выбран: устройство создается на основе технологии SQUID (сверхпроводящее квантовое интерференционное устройство), что может сделать МРТ значительно более доступной в медицине.
Exactics
Чем занимается: создает платформу для разработки быстрых диагностических тестов.
Почему выбран: первая цель — набор для домашнего тестирования на болезнь Лайма, в планах — расширение на другие заболевания.
Lumos Strategies OÜ
Чем занимается: производит высокочастотное электромагнитное устройство Avāra.
Почему выбран: аппарат предлагает бескровную, бесконтактную индуктивную терапию и предназначен для улучшения качества сна, релаксации и восстановления после физических нагрузок.
Miraqules
Чем занимается: разработала порошковый продукт на основе нанотехнологий, обеспечивающий свертывание крови.
Почему выбран: обеспечивает мгновенный эффект свертывания при травмах, что особенно важно для оказания первой помощи на месте происшествия.
Nephrogen
Чем занимается: разрабатывает генную терапию для лечения заболеваний почек.
Почему выбран: технология на базе ИИ точно направляет генный редактор на клетки, вызывающие заболевание.
PraxisPro
Чем занимается: предлагает AI-платформу для обучения команд в сфере наук о жизни и фармацевтического продаж и маркетинга.
Почему выбран: предоставляет аналитику в реальном времени, симуляции и контент, соответствующий требованиям комплаенса.
Reme-D
Чем занимается: разрабатывает доступные, недорогие и устойчивые диагностические тесты для регионов с низким уровнем доходов и жарким, влажным климатом.
Почему выбран: предлагает диагностические решения, адаптированные для развивающихся стран.
Surgicure Technologies
Чем занимается: разработала запатентованное решение для более надежной и безопасной фиксации эндотрахеальных трубок.