7 ölkəyə məxsus 19 müəssisənin məhsullarının Azərbaycana idxalına qadağa qoyulub
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) sədr müavini Əziz Şərifov qurumun 2025-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransında deyib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycana il ərzində 107 ölkədən qida təhlükəsizliyi, baytarlıq və fitosanitar nəzarətə aid müxtəlif növ məhsullar idxal edilib:
"İdxal prosesində aparılan yoxlamalar zamanı 787 uyğunsuzluq halı aşkarlanıb, təhlükəsizlik və keyfiyyət göstəricilərinə cavab verməyən 2 min ton və 308 min ədəd məhsulun dövriyyəyə buraxılmasının qarşısı alınıb. Nəzarət tədbirləri çərçivəsində tərkibində qadağan olunmuş maddə aşkarlanan energetik içkilər, uyğunsuzluq müəyyən edilən uşaq qidaları, eləcə də təhlükəsizlik göstəricilərinə görə uyğunsuzluq müəyyən edilən ət və ət məhsulları, quş əti, bitkiçilik məhsulları, qənnadı məmulatları və digər məhsullar məhv edilib. Bundan əlavə, 7 ölkəyə məxsus 19 istehsalçı müəssisənin məhsullarının Azərbaycana idxalına qadağa tətbiq olunub".

В отношении импорта продукции 19 предприятий из 7 стран в Азербайджан введён запрет.
По информации Valyuta.az со ссылкой на «Report», об этом на пресс-конференции, посвящённой итогам 2025 года, заявил заместитель председателя Агентства по безопасности пищевых продуктов Азербайджана (AQTA) Азиз Шарифов.
По его словам, за год в Азербайджан было импортировано разнообразных продуктов, подлежащих контролю в области безопасности пищевых продуктов, ветеринарного и фитосанитарного надзора из 107 стран:
«При проведении проверок на этапе импорта было выявлено 787 несоответствий, не допущено к обороту 2 тысяч тонн и 308 тысяч единиц продукции, не соответствующей требованиям безопасности и качества. В рамках контрольных мероприятий были уничтожены энергетические напитки с обнаруженными запрещёнными веществами, несоответствующие детские пищевые продукты, а также мясо и мясные продукты, птица, сельскохозяйственная продукция, кондитерские изделия и другие продукты, не отвечающие показателям безопасности. Помимо этого, в отношении продукции 19 производителей из 7 стран введён запрет на импорт в Азербайджан».