2026-cı ildə nəyə investisiya etsək, pulumuzu qatlaya bilərik?
İnsanları bu gün çox düşündürən mövzulardan biri investisiyadır. Xüsusilə son aylarda qızıl və gümüşün qiymətində müşahidə olunan kəskin bahalaşma bu sahəyə marağı daha da artırıb. Bir tərəfdən insanlar bu artımı fürsət kimi dəyərləndirir, digər tərəfdən isə “birdən ucuzlaşarsa?” sualı ilə qərarsız qalırlar. İnvestisiya yalnız qızıl və gümüşlə məhdudlaşmır, daşınmaz əmlak, maliyyə alətləri və alternativ investisiya vasitələri də gündəmdədir. Bəs, 2026-cı ildə yatırım edənlər üçün hansı investisiya yanaşması daha uğurlu ola bilər?
Maliyyə eksperti İsmayıl Məmmədov Valyuta.az-a bildirdi ki, investisiya qərarları heç vaxt yalnız bir aktivin cari qiymətinə baxılaraq verilməməlidir: "2026-cı ilə daxil olarkən investorlar qlobal makroiqtisadi balansı, aparıcı mərkəzi bankların monetar siyasətini, geosiyasi riskləri və yerli iqtisadi strukturun xüsusiyyətlərini birlikdə qiymətləndirməlidir. 2023-2025-ci illər üzrə qlobal inflyasiyanın orta səviyyəsi təxminən 4,2 faiz təşkil edib. Eyni zamanda aparıcı mərkəzi banklar sərt monetar siyasət dövründən mərhələli şəkildə çıxaraq faizlərin konsolidasiyası mərhələsinə keçib. Azərbaycan iqtisadiyyatında isə qeyri-neft sektorunda 2025-ci il üçün 3,8 faiz real artım proqnozlaşdırılır, fiskal sabitlik qorunur və dövlət borcunun ÜDM-ə nisbəti aşağı səviyyədə qalır. Demoqrafik baxımdan ölkədə orta yaş 32,5-dir, şəhərləşmə səviyyəsi isə 57 faizə çatıb. 2026-cı ildə qazanc “bir aktiv seçməkdən” deyil, “düzgün portfel qurmaqdan” keçəcək".
Qızıl və gümüşə gəlincə, son 5 ilin statistikası bu aktivlərin qoruyucu rolunu açıq şəkildə göstərir
İsmayıl Məmmədov vurğulayır ki, bu dövrdə qızılın qiyməti 67 faiz, gümüşün qiyməti isə 89 faiz artıb: "Bu aktivlər inflyasiya və qeyri-müəyyənlik dövrlərində kapitalın qorunması funksiyasını icra edir. Lakin qısa müddətli spekulyativ alət kimi istifadə edildikdə yüksək risk daşıyır və portfeldə əsas yox, tamamlayıcı rol oynamalıdır".
Az maaşla da sərvət yaratmaq olur - Necə?
Daşınmaz əmlak bazarı isə 2026-cı il üçün yenə də əsas sabit gəlir mənbələrindən biri kimi qalır.
Ekspertin sözlərinə görə, hazırda Bakıda mənzillərin orta kvadratmetr qiyməti təxminən 1 920 ABŞ dolları, orta illik kirayə gəliri isə 6,5 faiz səviyyəsindədir: "Bakı mərkəzi və sahil ərazilərini əhatə edən premium bazarda qiymətlər artıq yüksəkdir və sürətli bahalaşma potensialı məhduddur. Bununla belə, bu əmlaklar həmişə asanlıqla kirayəyə verilir və stabil gəlir təmin edir. Bu seqment daha çox sürətli qazanc deyil, təhlükəsiz və davamlı gəlir axtaran investorlar üçün uyğundur.
Orta seqmentdə - Bakı ətrafı ərazilər, kəndlər, Sumqayıt və Mingəçevirdə isə vəziyyət fərqlidir. Bu bölgələrdə mənzillər Bakıya nisbətən daha ucuzdur və əhali axını artır. Nəticədə tələbat sürətlə yüksəlir və qiymət artımı potensialı daha yüksəkdir. Bu seqmentdə nisbətən az kapitalla daha sürətli qazanc əldə etmək mümkündür".
"Kənd təsərrüfatı torpaqları isə daha çox uzunmüddətli yanaşma tələb edən investisiya alətidir. Xüsusi iqtisadi zonalarda yerləşən bu torpaqlar dövlətin infrastruktur yatırımları - yol, su, istehsal və məşğulluq imkanları hesabına gələcəkdə ciddi dəyər artımı göstərə bilər. Burada qazanc 1-2 il ərzində deyil, bir qədər səbr göstərən investorlar üçün formalaşır", - deyə ekspert əlavə edib.
Maliyyə alətləri üzrə yanaşmada İsmayıl Məmmədov dəyər investisiyasını önə çəkir: "Bazarda real dəyərindən aşağı qiymətlənən, dividend gəliri 5 faizdən yüksək olan şirkətlər, xüsusilə enerji, texnologiya, logistika və KOB yönümlü sahələrdə maraqlı imkanlar yarada bilər. Bununla yanaşı, dövlət, korporativ və beynəlxalq istiqrazlar portfeldə riskin balanslaşdırılması baxımından mühüm rol oynayır.
Alternativ investisiyalar isə daha yüksək risklə yanaşı yüksək potensial da təklif edir. Kripto və blockchain, startap investisiyaları bu kateqoriyaya daxildir. Prioritet sahələr kimi aqrotexnologiya, fintech, yaşıl enerji və EdTech ön plana çıxır. Bundan əlavə, incəsənət və kolleksiya bazarı da müəyyən investorlar üçün alternativ seçim ola bilər".
Risklərin idarə olunması və diversifikasiya məsələsində ekspert orta riskli portfel modelini nümunə göstərir: "Bu modeldə qızıl 10 faiz, gümüş 5 faiz, Bakı əmlakı 25 faiz, regional əmlak 10 faiz, yerli səhmlər 20 faiz, beynəlxalq ETF-lər 15 faiz, istiqrazlar 10 faiz, alternativ investisiyalar isə 5 faiz təşkil edir. Valyuta strategiyasında isə sabitlik ssenarisi üzrə USD/AZN məzənnəsi 1,70, EUR/AZN isə 1,98 səviyyəsində nəzərdə tutulur".

Одной из самых обсуждаемых тем в последнее время остаются инвестиции. Особенно заметный рост цен на золото и серебро в последние месяцы ещё больше усилил интерес к этой сфере. С одной стороны, многие рассматривают это подорожание как возможность, с другой — колеблются, опасаясь возможного снижения цен. При этом инвестиции не ограничиваются только золотом и серебром: в центре внимания также находятся недвижимость, финансовые инструменты и альтернативные способы вложений. Так какой же инвестиционный подход может оказаться наиболее успешным в 2026 году?
Как сообщил Valyuta.az финансовый эксперт Исмаил Мамедов, инвестиционные решения никогда не следует принимать, ориентируясь лишь на текущую цену одного актива:
«Входя в 2026 год, инвесторам необходимо комплексно оценивать глобальный макроэкономический баланс, монетарную политику ведущих центральных банков, геополитические риски и особенности локальной экономической структуры. В 2023–2025 годах средний уровень глобальной инфляции составлял около 4,2%. Одновременно ведущие центральные банки постепенно выходят из периода жёсткой монетарной политики и переходят к фазе консолидации процентных ставок. В экономике Азербайджана на 2025 год прогнозируется реальный рост ненефтяного сектора на уровне 3,8%, сохраняется фискальная стабильность, а отношение госдолга к ВВП остаётся низким. С демографической точки зрения средний возраст населения составляет 32,5 года, уровень урбанизации достиг 57%. В 2026 году успех будет зависеть не от “выбора одного актива”, а от “правильного построения портфеля”».
Золото и серебро — защитные активы, но не основа портфеля
Эксперт отмечает, что статистика за последние пять лет наглядно демонстрирует защитную функцию драгоценных металлов. За этот период цена золота выросла на 67%, а серебра — на 89%.
«Эти активы выполняют функцию сохранения капитала в периоды инфляции и неопределённости. Однако при использовании в качестве краткосрочного спекулятивного инструмента они несут высокий риск и должны играть в портфеле не основную, а дополняющую роль», — подчеркнул Мамедов.
Az maaşla da sərvət yaratmaq olur - Necə?
Недвижимость: стабильность и разные стратегии
Рынок недвижимости, по его словам, и в 2026 году останется одним из ключевых источников стабильного дохода. В настоящее время средняя цена квадратного метра жилья в Баку составляет около 1 920 долларов США, а среднегодовая доходность от аренды — порядка 6,5%.
«В премиальном сегменте — в центральных и прибрежных районах Баку — цены уже высоки, и потенциал быстрого роста ограничен. Однако такие объекты легко сдаются в аренду и обеспечивают стабильный доход. Это выбор для инвесторов, ориентированных не на быстрый заработок, а на надёжность и устойчивость.
В среднем сегменте — в пригородах Баку, посёлках, а также в Сумгайыте и Мингячевире — ситуация иная. Здесь жильё дешевле, наблюдается рост миграции населения и, как следствие, быстро увеличивается спрос. В этом сегменте возможно получение более высокой прибыли при относительно меньших вложениях».
Отдельно эксперт отметил сельскохозяйственные земли как инструмент долгосрочных инвестиций:
«Участки, расположенные в специальных экономических зонах, благодаря государственным инфраструктурным инвестициям — в дороги, водоснабжение, производство и занятость — в перспективе могут значительно вырасти в цене. Однако доход здесь формируется не за 1–2 года, а для инвесторов, готовых проявить терпение».
Финансовые и альтернативные инструменты
Говоря о финансовых инструментах, Исмаил Мамедов выделяет стратегию стоимостного инвестирования:
«Компании, недооценённые рынком и предлагающие дивидендную доходность выше 5%, особенно в сферах энергетики, технологий, логистики и МСП, могут предоставить интересные возможности. При этом государственные, корпоративные и международные облигации играют важную роль в балансировании рисков портфеля».
Альтернативные инвестиции, по его словам, сопряжены с более высоким риском, но и с высоким потенциалом доходности. К ним относятся крипто- и блокчейн-проекты, инвестиции в стартапы. В числе приоритетных направлений — агротехнологии, финтех, «зелёная» энергетика и EdTech. Кроме того, для отдельных инвесторов альтернативой может стать рынок искусства и коллекционирования.
Управление рисками и пример портфеля
В вопросе диверсификации эксперт приводит пример портфеля со средним уровнем риска:
• золото — 10%,
• серебро — 5%,
• недвижимость в Баку — 25%,
• региональная недвижимость — 10%,
• местные акции — 20%,
• международные ETF — 15%,
• облигации — 10%,
• альтернативные инвестиции — 5%.
В валютной стратегии при сценарии стабильности предполагается курс USD/AZN на уровне 1,70, а EUR/AZN — около 1,98.