25 milyon manat büdcəyə geri qaytarılıb
2026-cı ilin yanvar-fevral ayları ərzində dövlət büdcəsindən fiziki və hüquqi şəxslərə ümumilikdə 25 milyon 46,6 min manat məbləğində vəsait geri qaytarılıb.
Valyuta.az bu barədə Maliyyə Nazirliyinə istinadən xəbər verir.
Geri qaytarılan vəsaitlər fiziki şəxslərin pərakəndə ticarət və ictimai iaşə sahəsində aldıqları mallara, mədəniyyət (teatr, kino, muzey, konsert), tibbi xidmətlərə, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki mehmanxana xidmətlərinə, habelə əcnəbilər tərəfindən ölkə ərazisində istehsal və kommersiya məqsədi daşımayan malların alınmasına ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılmasına aiddir.
Bununla yanaşı, bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsi, həmçinin artıq ödənilmiş digər vergilər, dövlət rüsumu, faizlər və maliyyə sanksiyaları da geri qaytarılıb.

В январе–феврале 2026 года из государственного бюджета физическим и юридическим лицам было возвращено в общей сложности 25 млн 46,6 тыс. манатов.
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на Министерство финансов.
Возвращённые средства относятся к возврату НДС, уплаченного за товары, приобретённые физическими лицами в сфере розничной торговли и общественного питания, за услуги в сфере культуры (театр, кино, музей, концерты), медицинские услуги, а также за гостиничные услуги на территориях, освобождённых от оккупации. Кроме того, возврат касается НДС, уплаченного иностранными гражданами при покупке товаров, произведённых на территории страны и не предназначенных для коммерческих целей.
Наряду с этим была возвращена часть НДС, уплаченного при безналичной покупке жилых и нежилых помещений у лиц, занимающихся строительством зданий, а также излишне уплаченные другие налоги, государственные пошлины, проценты и финансовые санкции.