Şirkətlər niyə ASC-dən MMC-yə keçir?
Bəzən şirkətlərin Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (ASC) statusundan imtina edib, Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyət (MMC) kimi fəaliyyət göstərməyə başladığını görürük. Maraqlıdır, şirkətlər niyə ASC-dən MMC-yə keçirlər.
Mövzu ilə bağlı iqtisadçı Rauf Qarayev Valyuta.az-a açıqlamasında ASC-dən MMC-yə keçidin arxasında duran əsas səbəbləri izah edib.
“MMC-də vergi və məsuliyyət yükü daha yüngüldür”
Ekspert bildirir ki, MMC-lərdə məsuliyyət daha məhduddur və vergi yükü ASC-lərlə müqayisədə nisbətən aşağıdır: “MMC-də hər kəs yalnız qoyduğu pay qədər məsuliyyət daşıyır. Dividend bölgüsü də daha çevikdir. ASC-də isə həm vergi, həm də korporativ idarəetmə baxımından öhdəliklər daha da ağırdır. Üstün cəhətləri olsa da, bir çox şirkət üçün ASC modelinin saxlanması kommersiya baxımından sərfəli olmur".
Dividend bölgüsü MMC-də daha sadədir
Rauf Qarayevin sözlərinə görə, sahibkarlar MMC-ni daha praktik hesab etmələrinin əsas səbəblərindən biri dividend prosesinin sadəliyidir: “MMC-də iştirakçı qoyduğu kapitalı dividend şəklində daha birbaşa və rahat şəkildə götürə bilir. ASC-də dividend bölgüsü çoxprosesslidir və hüquqi prosedurlar daha sərtdir. Sahibkarlar isə gəlirin bölgüsündə çevik sistemə üstünlük verirlər”.
Ekspert əlavə edir ki, MMC-də tez-tez rast gəlinən model belədir: sahibkar həm payçı, həm də direktor olur. Bu isə idarəetməni daha yüngülləşdirir.
ASC-nin idarə olunması daha baha başa gəlir
İqtisadçıya görə ASC-nin saxlanması üçün əlavə resurslar tələb olunur: “ASC-lərdə audit tələbləri, illik hesabatlılıq, korporativ strukturun saxlanması kimi xərclər çox olur. Bu səbəbdən kiçik və orta ölçülü şirkətlər ASC modelinin idarə edilməsində çətinlik çəkirlər. MMC-ni idarə etmək daha ucuz və daha çevikdir”.

Иногда компании отказываются от статуса Акционерного Общества (АО) и начинают действовать как Общество с Ограниченной Ответственностью (ООО). Интересно, почему компании переходят с АО на ООО.
По поводу этой темы экономист Рауф Гараев в интервью Valyuta.az объяснил основные причины перехода с АО на ООО.
«В ООО налоговая и ответственность легче»
Эксперт отмечает, что в ООО ответственность более ограничена, а налоговая нагрузка относительно ниже, чем в АО: «В ООО каждый несет ответственность только в пределах своего вклада. Распределение дивидендов также более гибкое. В АО же имеются более тяжелые обязательства как с точки зрения налогообложения, так и корпоративного управления. Хотя у АО есть свои преимущества, для многих компаний модель АО с коммерческой точки зрения оказывается невыгодной».
Распределение дивидендов в ООО проще
По словам Рауфа Гараева, одной из ключевых причин, по которой предприниматели считают ООО более практичным, является простота процесса распределения дивидендов: «В ООО участник может более прямо и удобно получить вложенный капитал в виде дивидендов. В АО распределение дивидендов многоэтапное, а юридические процедуры строже. Предприниматели предпочитают более гибкую систему распределения прибыли».
Эксперт добавляет, что распространённая модель в ООО следующая: предприниматель одновременно является и участником, и директором. Это облегчает управление.
Управление АО обходится дороже
По мнению экономиста, содержание АО требует дополнительных ресурсов: «В АО высокие расходы на аудит, ежегодную отчётность, поддержание корпоративной структуры. По этой причине малые и средние компании испытывают трудности в управлении по модели АО. Управлять ООО дешевле и гибче».