Quzu ətinin qiyməti 30 manatı keçdi - Daha da bahalaşacaq?
Dabaq xəstəliyinin yaratdığı ajiotaj nəticəsində heyvan ətinin qiyməti kəskin bahalaşıb. Son 10 gün ərzində isə qiymətlər sürətlə artmağa başlayıb.
Valyuta.az "Bizim.media"ya istinadla xəbər verir ki, əvvəl bir kiloqramı 22-23 manata satılan quzu əti hazırda 32 manata təklif olunur. Mal ətinin qiymətində isə 2-3 manat artım var.
Bahalaşma davam edəcək?
Məsələyə münasibət bildirən Liberal İqtisadçılar Mərkəzinin sədri Akif Nəsirli açıqlamasında bildirib ki, bahalaşmanın iki səbəbi var:
"Birinci səbəb odur ki, ölkəmizdə heyvanların sayı ilbəil azalır. Belə olan təqdirdə tələb təklifi üstələyir və bahalaşma davam edir. Üstəlik payız-qış aylarında ət məhsullarına tələbat artıb. Bu da qiymətlərə təsir edən əsas amillərdəndir.
Amma hazırkı bahalaşmanın əsas səbəbi süni əngəllərdir. Məlumdur ki, dabaq xəstəliyi ilə bağlı bölgələrdəki heyvan bazarları bağlanıb. Eyni zamanda heyvanların daşınması da qadağan edilib. Bununla belə Bakıda və digər şəhərlərdə restoran və şadlıq evləri öz fəaliyyətlərini davam etdirirlər. Ət qıtlığından şikayət edən də yoxdur.
Deməli, kimlərsə müxtəlif yollarla yenə də heyvan daşıyırlar. Bu daşıma isə məlum səbəblərdən kifayət qədər baha başa gəlir. Ona görə də ətin qiyməti bu qədər bahalaşır. Bahalaşma ən azı qadağalar aradan qaldırılana qədər davam edəcək".

Цена на баранину превысила 30 манат: прогноз дальнейших изменений
В результате ажиотажа, вызванного ящуром, цена на мясо резко выросла. За последние 10 дней цены начали быстро расти.
По информации Valyuta.az со ссылкой на "Bizim.media", если ранее килограмм баранины продавался по 22-23 маната, то сейчас он предлагается по цене 32 маната. Цена на говядину выросла на 2-3 маната.
Продолжится ли подорожание?
Директор Центра либеральных экономистов Акиф Насирли, комментируя ситуацию, отметил, что подорожание вызвано двумя причинами:
"Первая причина заключается в том, что количество животных в нашей стране ежегодно сокращается. В таких условиях спрос превышает предложение, и подорожание продолжается. Кроме того, в осенне-зимний период возрастает спрос на мясные продукты. Это также является одним из основных факторов, влияющих на цены.
Однако основной причиной текущего подорожания являются искусственные препятствия. Известно, что в связи с ящуром животные рынки в регионах закрыты. Одновременно запрещена перевозка животных. При этом в Баку и других городах рестораны и залы для торжеств продолжают свою деятельность. Жалоб на дефицит мяса нет.
Следовательно, кто-то продолжает перевозить животных различными способами. Эти перевозки по известным причинам обходятся довольно дорого. Поэтому цены на мясо так сильно выросли. Подорожание будет продолжаться по крайней мере до тех пор, пока запреты не будут сняты".
Варианты заголовков: 1. Цены на мясо резко выросли из-за ящура, подорожание продолжится 2. Мясо дорожает на глазах: что стоит за ростом цен и когда ждать стабилизации?