Özünüzü saysız-hesabsız pullarla təsəvvür edin – xəyalınızda belə canlandıra bilməyəcəyiniz qədər çox pulla. Bu pulla nə edərdiniz? Qarşınıza çıxan hər şeyi düşünmədən alardınızmı? Yoxsa, sizin üçün daha dərin mənalar kəsb edən xeyriyyə təşkilatlarına ianə etmək kimi aydın bir planınız olardımı?
Uğurlu şirkətlərin icraçı direktorları super-zənginlər kateqoriyasına daxildirlər. Şirkətləri tərəfindən atılan hər uğurlu addım onların bank hesablarına əlavə sərvət olaraq qayıdır. Etiraf edək ki, bir çoxumuz bu pulların hara və necə xərcləndiyini maraqla izləyirik. Bütün bu sərvəti yalnız özləri və ailələri üçünmü xərcləyirlər, yoxsa bir qismini dünyaya geri qaytarırlarmı?
Valyuta.az zəngin icraçı direktorların(CEO) pullarını necə xərclədiklərinə nümunə ilə izah edir.
Lüks həyat tərzi
Lüks məhsullar almaq, bu siyahının başında yer alır.
“Apple” şirkətinin mərhum rəhbəri Stiv Cobs həyatının bir hissəsini zövqlü həyat tərzinə sərf edib. O, "Venus" adlı lüks yaxta üçün 131 milyon ABŞ dolları xərcləmişdi. Təəssüf ki, Cobs 2011-ci ildə dünyasını dəyişdiyindən, bu yaxtanı heç vaxt görə bilmədi.
İdman klubları
İdman klubları almaq son dövrlərin dəbdə olan meyillərindən biridir və bir çox milyarder rəhbərlər üçün bu, güc və səxavətin simvoludur.
“Microsoft” şirkətinin keçmiş rəhbəri Stiv Ballmer, 2014-cü ildə “Los Angeles Clippers” basketbol klubunu 2 milyard ABŞ dollarına satın aldı. Onun bu qiymətə görə həddindən artıq pul ödədiyi iddia olunsa da, bəlkə də o, başqalarının görə bilmədiyi potensialı görür.
“Facebook”un icraçı direktoru Mark Zukerberq isə, Kaliforniyanın Palo Alto şəhərində yerləşən evinin ətrafındakı dörd evi 2013-cü ildə 30 milyon ABŞ dolları qarşılığında alaraq özünə məxfilik təmin etməyə çalışıb. Onun rəhbərlik etdiyi şirkət məxfilik pozuntularında ittiham olunduğu halda, bu davranışın ironik olduğu qeyd olunur.
Adalar
Adalar sahibi olmaq, uzun müddətdir ki, elit təbəqənin "alınacaq şeylər" siyahısında yer alır.
Lerri Ellison Havay ştatında yerləşən Lanai adlı adanın 98 faizini satın alıb. 141 kvadrat mil ərazisi olan bu adanı “dayanıqlı biznes modeli”nə çevirmək niyyətində olduğunu bildirib. Lakin bu ifadənin konkret olaraq nəyi nəzərdə tutduğu hələ də dəqiq deyil. Ellisonun adaya nə qədər pul ödədiyi isə açıqlanmayıb.
Tematik düşərgələr
Yeni nəsil internet milyarderləri pul xərcləmə anlayışını tamamilə dəyişib.
“Google”un icraçı direktoru Larri Peyc və onunla birgə qurucu Sergey Brin illərdir “Burning Man” incəsənət festivalında iştirak edirlər. Onlar burada “tema düşərgələri”ni maliyyələşdirirlər və iştirakçılar bu vəsaiti istədikləri şəkildə xərcləyə bilirlər.
Xeyriyyəçilik
Bill Geyts və həyat yoldaşı Melinda Geyts 2000-ci ildən etibarən "Bill və Melinda Geyts Fondu"nu idarə edirlər.
Mark Zukerberq də Ebola virusu ilə mübarizəyə dəstək məqsədilə 25 milyon ABŞ dolları ianə edib. Bununla yanaşı, o, şəxsi məxfiliyini qorumaq üçün 30 milyon dollara evinin ətrafındakı dörd evi alıb – yenə də məxfilik məsələsində ironik nüans göz önündədir.
Digər sahələrə sərmayə yatırımı
“Virgin Group”un qurucusu Riçard Branson “Virgin Galactic” adlı şirkət yaradıb. Bu, “SpaceShipTwo” adlı kosmik gəmi vasitəsilə kommersiya əsaslı kosmik uçuş həyata keçirəcək ilk şirkət olacaq.
Bütün bu nümunələr, dünyadakı icraçı direktorların pullarını necə xərclədiklərini göstərir. Zaman keçdikcə bu yanaşmalar dəyişir və zənginlik anlayışına yeni məna qazandırır.

Представьте себя с бесчисленными деньгами – настолько большими, что вы даже не можете себе их представить. Что бы вы сделали с этими деньгами? Покупали бы всё подряд, не задумываясь? Или у вас был бы чёткий план – жертвовать на благотворительные организации, имеющие для вас более глубокий смысл?
Исполнительные директора успешных компаний относятся к категории супербогатых. Каждый успешный шаг их компаний возвращается к ним в виде дополнительного богатства на их банковских счетах. Признаем, многие из нас с интересом следят за тем, куда и как тратятся эти деньги. Тратят ли они всё это состояние только на себя и свои семьи или же часть возвращают миру?
Valyuta.az приводит примеры того, как богатые исполнительные директора (CEO) расходуют свои средства.
Роскошный образ жизни
Покупка роскошных товаров стоит во главе этого списка.
Покойный руководитель компании «Apple» Стив Джобс посвятил часть своей жизни наслаждению изысканной жизнью. Он потратил 131 миллион долларов США на роскошную яхту под названием "Venus". К сожалению, поскольку Джобс скончался в 2011 году, он так и не увидел эту яхту.
Спортивные клубы
Покупка спортивных клубов — один из модных трендов последних лет и для многих миллиардеров-руководителей является символом власти и щедрости.
Бывший руководитель компании «Microsoft» Стив Балмер в 2014 году приобрёл баскетбольный клуб «Los Angeles Clippers» за 2 миллиарда долларов США. Хотя утверждалось, что он переплатил, возможно, он увидел потенциал, который остальные не заметили.
Исполнительный директор «Facebook» Марк Цукерберг в 2013 году купил четыре дома вокруг своего особняка в городе Пало-Альто, Калифорния, за 30 миллионов долларов США, чтобы обеспечить себе приватность. Этот поступок вызывает ироничные замечания, учитывая, что его компания обвиняется в нарушении конфиденциальности.
Острова
Обладание островами уже давно входит в список желанных приобретений элиты.
Ларри Эллисон приобрёл 98% острова Ланай в штате Гавайи. Площадь острова составляет 141 квадратную милю, и он заявил о намерении превратить его в «устойчивую бизнес-модель». Однако конкретное значение данного выражения до сих пор остаётся неясным. Сумма, которую Эллисон заплатил за остров, не раскрывается.
Тематические лагеря
Новое поколение интернет-миллиардеров полностью изменило понятие расходования денег.
Исполнительный директор «Google» Ларри Пейдж и сооснователь Сергей Брин уже много лет участвуют в арт-фестивале «Burning Man». Они финансируют «тематические лагеря», где участники могут распоряжаться средствами по своему усмотрению.
Благотворительность
Билл Гейтс и его жена Мелинда Гейтс управляют «Фондом Билла и Мелинды Гейтс» с 2000 года.
Марк Цукерберг также пожертвовал 25 миллионов долларов США на борьбу с вирусом Эбола. Вместе с тем, он снова приобрёл четыре дома вокруг своего жилища за 30 миллионов долларов, чтобы сохранить личную приватность — снова яркий ироничный момент в вопросах конфиденциальности.
Инвестиции в другие сферы
Основатель «Virgin Group» Ричард Брэнсон создал компанию «Virgin Galactic», которая станет первой в мире, осуществляющей коммерческие космические полёты на космическом корабле под названием «SpaceShipTwo».
Все эти примеры демонстрируют, как исполнительные директора по всему миру расходуют свои деньги. Со временем эти подходы меняются, придавая новою смысл понятию богатства.