Elə bölgələr var ki, orada adambaşına bir şagirdə düşən xərc Bakının mərkəzindəki özəl məktəblərin təhsil haqqından daha yuxarıdır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu "Real TV"yə müsahibəsində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, yüzlərlə kənd məktəbində bir uşağın illik orta xərci, yaxud 11 il ərzində sərf olunan vəsait bir neçə nəfərin Bakının mərkəzində özəl təhsil almasına bərabərdir: "Elm və Təhsil Nazirliyi üçün bir uşağa düşən orta xərc önəmlidir. Bəs xərcin müqabilində nə qədər şagird bilik əldə edir? Görürük ki, heç bir nəticə yoxdur. Bizim kiçik məktəblərimiz heç də ən yaxşı məktəblərimiz deyil. Yəni keyfiyyət problemi var. Təsəvvür edirsiniz ki, müəllimsiniz və sinfinizdə üç şagird oturub. Üç uşaqla hansı formada pedaqoji prosesi qurmaq olar".
E.Əmrullayevin fikrincə, siniflərdə uşaq sayının çox olması önəmlidir: "Təhsilin keyfiyyəti baxımından da çoxuşaqlı siniflərdə təhsil almaq daha faydalıdır. Nazirliyin optimallaşdırma siyasətinin məhz buna xidmət etdiyi bildirilib".
Bütün xəbərlərÖlmüş bizneslərdən pul qazanan adam - SƏHƏR OXUSU
16.12.2025Kənd məktəbində bir uşağın illik orta xərci bir neçə nəfərin Bakıda özəl təhsilinə bərabərdir - Nazir

Существуют регионы, где затраты на одного ученика превышают стоимость обучения в частных школах в центре Баку.
Valyuta.az сообщает, что об этом в интервью "Real TV" заявил министр науки и образования Эмин Амруллаев.
По его словам, в сотнях сельских школ ежегодные средние расходы на одного ребенка или сумма затрат за 11 лет равны стоимости обучения нескольких человек в частных школах в центре Баку: «Для Министерства науки и образования важны средние затраты на одного ребенка. Но насколько эффективно эти средства используются для получения знаний? Мы видим, что никаких результатов нет. Наши небольшие школы вовсе не являются лучшими. То есть существует проблема качества. Представьте, что вы учитель, а в вашем классе сидят только три ученика. Как можно организовать педагогический процесс с тремя детьми?»
По мнению Э. Амруллаева, большое количество детей в классе имеет значение: «С точки зрения качества образования обучение в многодетных классах более полезно. Сообщалось, что политика оптимизации министерства направлена именно на это».
Все новостиВ ряде регионов затраты на одного ученика превышают стоимость частного образования в Баку – министр науки и образования