Bakı şəhəri, Səbail rayonu, İstiqlaliyyət küçəsi, ev 49, m. 6 ünvanında yerləşən, fiziki şəxs İsmayılov Vahid Cəmil oğluna məxsus “İvanovka” ticarət obyektində yoxlama keçirilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, satışa çıxarılan kərə yağlarından agentliyin əməkdaşları tərəfindən nümunələr götürülərək laborator müayinələrə cəlb olunub.
Sınaq nəticəsində kərə yağlarının tərkibinin bitki yağı və ya bitki yağları qarışığından ibarət olduğu müəyyən edilib.
Yoxlama zamanı süd məhsullarının (seperator üsulu ilə alınmış yağ, əridilmiş yağ, kəsmik, xama və s.) müvafiq baytarlıq sənədlərinin və etiket məlumatlarının olmadığı, yağların kərə yağı adı altında satışa çıxarıldığı aşkarlanıb. Sahibkar süd məhsullarını mütəmadi olaraq İsmayıllı rayonunun İvanovka kəndində fəaliyyət göstərən müxtəlif fiziki şəxslərdən və İsmayıllı bazarından aldığını bildirib.
Məhsullar satışdan kənarlaşdırılıb, toxunulmazlıq aktı tərtib edilib və möhürlənərək saxlanca qoyulub. Təkrar laborator sınaq nəticəsində kərə yağı və kəsmik məhsulunun tərkibinin bitki yağı və ya bitki yağları qarışığından ibarət olduğu, həmçinin kəsmik məhsulunda mikrobioloji uyğunsuzluq (E.coli) müəyyən edilib.
Faktla bağlı ticarət obyektinin rəhbərliyi barəsində inzibati protokol tərtib edilib, süd məhsullarının satışı qadağan olunub.
Eyni zamanda agentliyin əməkdaşları tərəfindən Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən digər “İvanovka” ticarət obyektlərində və İsmayıllı rayonunun İvanovka kəndində bu məhsulların istehsalı və satışını həyata keçirən qida subyektlərində nəzarət tədbirləri görülür.
Kərə yağlarından və kəsmik məhsullarından götürülmüş nümunələr Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun müvafiq laboratoriyasına təqdim edilib.

В торговом объекте «Ивановка», принадлежащем физическому лицу Вахиду Джамил оглы Исмайылову и расположенном в бакинском районе Сабайыл по адресу: улица Истиҝлалият, дом 49, квартира 6, проведена проверка.
Как сообщает Valyuta.az, об этом проинформировало Агентство продовольственной безопасности Азербайджана (AQTA).
Сотрудники агентства отобрали пробы реализуемого сливочного масла и направили их на лабораторные исследования.
По результатам анализов установлено, что продукт представляет собой растительное масло либо смесь растительных масел.
В ходе проверки выявлено отсутствие ветеринарных сопроводительных документов и маркировки на молочной продукции — масле, полученном сепараторным методом, топлёном масле, твороге, сметане и других товарах. Установлено также, что данные жиры реализовывались под видом сливочного масла.
Предприниматель пояснил, что регулярно приобретал молочную продукцию у различных физических лиц, действующих в селе Ивановка Исмаиллинского района, а также на Исмаиллинском рынке.
Продукция была изъята из продажи, составлен акт опечатывания; товары опечатаны и помещены на хранение. Повторное лабораторное исследование подтвердило наличие в сливочном масле и твороге растительных масел либо их смеси. Кроме того, в образцах творога выявлено микробиологическое несоответствие — кишечная палочка (E.coli).
По данному факту в отношении руководства объекта составлен административный протокол. Реализация молочной продукции запрещена.
Параллельно сотрудники агентства проводят контрольные мероприятия в других торговых точках сети «Ивановка» в Баку, а также на пищевых предприятиях села Ивановка Исмаиллинского района, занимающихся производством и продажей аналогичной продукции.