Bu ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirləri 43 milyard 855,2 milyon manat, xərcləri isə 36 milyard 784,3 milyon manat təşkil edib. Maliyyə Nazirliyinin açıqladığı rəqəmlərə görə, gəlirlər proqnozdan 6,1 % çox icra edilib, xərclər ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3,9 % artıb. Bu isə 11 ayda icmal büdcəsində 7 milyard 106,9 milyon manat profisit yaranması ilə nəticələnib.
Niyə büdcədə 7 milyard manatdan çox artıq pul qaldı?
Valyuta.az xəbər verir ki, Liberal İqtisadçılar Mərkəzinin sədri Akif Nəsirli Qaynarinfo-ya açıqlamasında bildirib ki, büdcədə profsitin yaranmasının bir neçə əsas səbəbi ola bilər: Bunları isə aşağıdakı kimi sadalamaq olar:
"Gəlirlərin gözləniləndən çox olması; neft-qaz gəlirləri yüksək olma ehtimalı; vergi və gömrük yığımları planı üstələməsi və sahibkarlıqdan gələn gəlirlərin artması və s. Digər səbəb isə xərclərin tam icra olunmamasıdır. Bəzi layihələr gecikib. Tikinti, infrastruktur, sosial proqramların bir hissəsi növbəti ilə keçib. Bundan başqa, təşkilatlar ayrılmış büdcəni tam istifadə etməyə bilər. Büdcə ehtiyatlı planlaşdırılıa bilər".
Ekspert vurğulayıb ki, dövlət bəzən "pis gün” və ya risklər üçün (məsələn, neft qiyməti düşməsi) xərcləri ehtiyatla planlaşdırır və buna görə artıq qalır. Profisitin izahını da verən Akif Nəsirli bildirib ki, bu dövlətin gəlirlərinin xərclərindən çox olması deməkdir:
"Yəni büdcəyə daxil olan pul, büdcədən xərclənən puldan artıqdır. Bu rəqəmlərə görə, gəlir 43,855.2 mln manat, xərc 36,784.3 mln manat, fərq (profisit) isə təxminən 7,1 mlrd manat təşkil edir”.
Büdcədə artıq qalan pulun xərclənməsi haqqında da danışan Akif Nəsirli ilk olaraq vurğulayıb ki, profisit dövlət üçün əlavə maliyyə imkanı yaradır. Bu pul avtomatik xərclənmir, müxtəlif istiqamətlərə yönləndirilə bilər:
"Məsələn, artıq qalan vəsait ehtiyat fondlarına, infrastruktur layihələrinə (yollar, məktəblər, xəstəxanalar), sosial proqramlara (pensiya, müavinət, sosial dəstək), strateji layihələrə (enerji, təhlükəsizlik, müdafiə), xarici borcun ödənilməsinə yönləndirilə bilər. Adətən isə bu vəsaitin böyük hissəsi növbəti ilin büdcəsinə keçir.
Qeyd edim ki, profisit həm də dövlət üçün müsbət iqtisadi siqnaldır, gəlirlərin stabil olması və xərclərin planlı icrası deməkdir”.

Почему в азербайджанском бюджете образовался многомиллиардный профицит? Подробнее от эксперта Акифа Насирли
За январь–ноябрь текущего года доходы консолидированного бюджета Азербайджана составили 43 миллиарда 855,2 миллиона манатов, расходы – 36 миллиарда 784,3 миллиона манатов. По данным, опубликованным Министерством финансов, доходы выполнены на 6,1 % выше прогноза, расходы выросли на 3,9 % по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Это привело к образованию профицита консолидированного бюджета в размере 7 миллиарда 106,9 миллиона манатов за 11 месяцев.
Почему в бюджете осталась сумма свыше 7 миллиардов манатов?
Valyuta.az сообщает, что председатель Центра либеральных экономистов Акиф Насирли в интервью Qaynarinfo отметил, что образование профицита бюджета может иметь несколько основных причин. Их можно перечислить следующим образом:
"Превышение доходов над ожидаемыми; возможно, высокие поступления от нефти и газа; перевыполнение плана по сборам налогов и таможенных платежей, а также увеличение доходов от предпринимательства и прочее. Другой причиной может быть неполное исполнение расходов. Некоторые проекты задержались. Часть строительных, инфраструктурных и социальных программ перешла на следующий год. Кроме того, организации могут не использовать полностью выделенный бюджет. Планирование бюджета может быть осторожным".
Эксперт подчеркнул, что государство иногда осторожно планирует расходы на "черный день" или риски (например, падение цен на нефть), и поэтому остается излишек. Комментируя профицит, Акиф Насирли отметил, что это означает, что доходы государства превышают расходы:
"То есть поступления в бюджет превышают бюджетные расходы. По этим цифрам доход составляет 43 855,2 млн манатов, расход – 36 784,3 млн манатов, разница (профицит) составляет примерно 7,1 млрд манатов".
Говоря о расходовании излишне оставшихся средств в бюджете, Акиф Насирли в первую очередь отметил, что профицит создает для государства дополнительную финансовую возможность. Эти деньги не расходуются автоматически, их можно направить в разные направления:
"Например, излишки могут быть направлены в резервные фонды, инфраструктурные проекты (дороги, школы, больницы), социальные программы (пенсии, пособия, социальная поддержка), стратегические проекты (энергетика, безопасность, оборона), на погашение внешнего долга. Обычно большая часть этих средств переносится на бюджет следующего года. Отмечу, что профицит — это также положительный экономический сигнал для государства, означающий стабильность доходов и планомерное исполнение расходов".