"Express Lombard" ASC "Bakı Fond Birjası" (BFB) QSC-də 2 milyon manatlıq faizli, təmin edilməmiş, sənədsiz, adlı istiqraz yerləşdirməyə hazırlaşır.
Valyuta.Az bu barədə Birjaya istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, hər birinin nominal dəyəri 100 manat olan 20 000 ədəd istiqraz kütləvi təklif üsulu ilə yerləşdiriləcək və 36 ay tədavüldə olacaq. Onların illik gəlirliliyi 15-18 % aralığında olacaq. Faizlər aylıq ödəniləcək.
Prosesin anderrayteri "PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti" QSC-dir. Bununla yanaşı, istiqrazları almaq istəyən şəxslər BFB-nin üzvü olan digər investisiya şirkətlərinə də müraciət edə bilərlər.
Emitentin tədavül müddətində istiqrazları geri satın alması nəzərdə tutulmayıb.
"Express Lombard" 2011-ci ildə yaradılıb. Onun səhmlərinin 45 %-i Nicat Həsənova, 45 %-i onun qardaşı Rifat Həsənova, 10 %-i isə Leyla Cabbarovaya məxsusdur. Onlar həm də "İnternational Leasing" ASC-nin eyni nisbətdə səhmdarlarıdır. Bundan başqa, R.Həsənov "International" ASC bank olmayan kredit təşkilatının yeganə səhmdarıdır. Bu kredit təşkilatının İdarə Heyətinin sədri isə N.Həsənovdur.

«Express Lombard» выходит на рынок облигаций с предложением под 15–18 % годовых
Акционерное общество «Express Lombard» готовится разместить на Бакинской фондовой бирже (БФБ) процентные, необеспеченные, бездокументарные, именные облигации на сумму 2 миллиона манатов.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Биржу, будет выпущено 20 000 облигаций номинальной стоимостью 100 манатов каждая. Размещение пройдет методом открытого предложения, а срок обращения составит 36 месяцев. Годовая доходность облигаций ожидается в диапазоне 15–18 %, при этом процентные выплаты будут производиться ежемесячно.
Андеррайтером выпуска выступает инвестиционная компания «PAŞA Kapital». Кроме того, приобрести облигации смогут и инвесторы, обратившиеся в другие инвестиционные компании — члены БФБ.
Эмитент не планирует обратный выкуп облигаций в течение срока их обращения.
Компания «Express Lombard» была основана в 2011 году. Владельцами её акций являются Ниджат Гасанов (45 %), Рифат Гасанов (45 %) и Лейла Джаббарова (10 %). Эти же лица владеют аналогичными долями в АО «International Leasing». Кроме того, Рифат Гасанов является единственным акционером небанковской кредитной организации АО «International», председателем правления которой является Ниджат Гасанов.