Ən etibarsız yapon avtomobilləri - Ekspertlər açıqladı
Bir çox avtomobil həvəskarı yapon istehsalçılarının dünyada ən etibarlı avtomobillər istehsal etdiyini düşünür. Lakin, mütəxəssislərin fikrincə, bu markalar da bəzən uğursuz modellər təqdim edir.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Jalopnik" nəşri "Consumer Reports" təşkilatının araşdırmasına əsaslanaraq ən etibarsız yapon avtomobillərinin siyahısını tərtib edib. Ekspertlər bildiriblər ki, bu modellərdə ciddi nasazlıqların yaranma ehtimalı kifayət qədər yüksəkdir.
Ən etibarsız yapon avtomobilləri
"Honda Prologue" / "Infiniti QX80"
Elektrikli krossover "Honda Prologue" və iri yolsuzluq avtomobili "Infiniti QX80" ən etibarsız modellər arasında göstərilib. "Honda Prologue" "Chevrolet Blazer EV" platforması üzərində qurulub.
"Infiniti QX80" isə yüksək qiymətinə baxmayaraq, "Land Rover Range Rover" və "Mercedes-Benz GLS" kimi aşağı etibarlılıq göstəricisinə malik modellərlə eyni səviyyədə qərarlaşıb.
"Mazda CX-90" / "Mazda CX-70"
Bu krossoverlər daha da zəif etibarlılıq göstəriciləri ilə diqqət çəkiblər. Ekspertlər onların müxtəlif texniki problemlərlə üzləşdiyini qeyd edirlər.
"Toyota Tacoma"
Uzun illər etibarlılıq nümunəsi hesab edilən "Toyota Tacoma"nın son nəsli bu reputasiyanı sarsıdıb. "Consumer Reports" məlumatına görə, yeni "Tacoma" etibarlılıq baxımından "Ford Ranger", "Honda Ridgeline" və "Jeep Gladiator" modellərindən geri qalır.
Bundan başqa, model üç dəfə geri çağırılıb – bunların arasında kardan valında qüsur və əyləc mayesinin sızması kimi problemlər də var.
"Nissan Frontier"
"Nissan Frontier" də etibarsız pikaplar sırasında yer alıb. 2022-ci ildə modelin yenilənməsindən sonra vəziyyət daha da pisləşib. "Consumer Reports" əsas problemi zəif yığım keyfiyyəti kimi göstərib.
"Mazda CX-90 Plug-in Hybrid" / "Mazda CX-70 Plug-in Hybrid"
Ekspertlər qeyd edirlər ki, avtomobildə nə qədər çox texnoloji detal varsa, nasazlıq riski bir o qədər artır. Məhz buna görə də bu hibrid modellər etibarlılıq baxımından siyahının sonlarında yer alıblar.
"Consumer Reports"un yekun rəyinə əsasən, bu modellər bütün yapon avtomobilləri arasında ən aşağı proqnozlaşdırılan etibarlılıq göstəricisinə malikdirlər.

Эксперты назвали самые ненадёжные японские автомобили
Многие автолюбители считают, что японские производители создают самые надёжные автомобили в мире. Однако, как отмечают специалисты, даже эти бренды иногда выпускают неудачные модели.
Как сообщает Valyuta.az, издание Jalopnik, ссылаясь на исследование организации Consumer Reports, составило список самых ненадёжных японских автомобилей. Эксперты отмечают, что у перечисленных моделей достаточно высокая вероятность возникновения серьёзных технических неисправностей.
Самые ненадёжные японские автомобили:
Honda Prologue / Infiniti QX80
Электрический кроссовер Honda Prologue и крупный внедорожник Infiniti QX80 вошли в число самых ненадёжных моделей. Honda Prologue построен на платформе Chevrolet Blazer EV. Несмотря на высокую цену, Infiniti QX80 показал уровень надёжности, сопоставимый с такими моделями, как Land Rover Range Rover и Mercedes-Benz GLS.
Mazda CX-90 / Mazda CX-70
Эти кроссоверы получили ещё более низкие показатели надёжности. Эксперты указывают, что автомобили подвержены множеству технических проблем.
Toyota Tacoma
Пикап Toyota Tacoma, который многие годы считался образцом надёжности, в последнем поколении утратил эту репутацию. По данным Consumer Reports, новая Tacoma уступает по надёжности моделям Ford Ranger, Honda Ridgeline и Jeep Gladiator.
Кроме того, автомобиль трижды отзывался с рынка — среди выявленных дефектов названы проблемы с карданным валом и утечка тормозной жидкости.
Nissan Frontier
Пикап Nissan Frontier также попал в список ненадёжных моделей. После обновления в 2022 году ситуация ухудшилась: Consumer Reports выделяет основную проблему — низкое качество сборки.
Mazda CX-90 Plug-in Hybrid / Mazda CX-70 Plug-in Hybrid
По мнению экспертов, чем больше в автомобиле сложных технологий, тем выше риск поломок. Именно поэтому гибридные версии этих моделей оказались в конце рейтинга по показателю надёжности.
Согласно итоговому заключению Consumer Reports, перечисленные автомобили имеют самые низкие прогнозируемые показатели надёжности среди всех японских марок.