Elektomobillər ƏDV-yə cəlb ediləcək - Rəsmi
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin iclasında “Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsinin zərfi”nin müzakirəsi zamanı Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov deyib.
Şahin Bağırov bildirib ki, gömrük xətti ilə daxilolmalar adətən idxal əməliyyatlar ilə başa gəlir:
“İdxal zamanı gömrük tarifləri tətbiq edilir. Bizim büdcə daxilolmaları əsasən ƏDV-dən formalaşır. Elektomobillər ƏDV-yə cəlb ediləcək. Bu güzəşt ləğv edilsə də, 5 ildən artıq müddətdir ki, tətbiq edilirdi. 2025-ci ilin ilk 10 ayı ərzində ölkəyə 1700 elektromobil idxal edilib. Bu, çox azdır. Çünki 2024-cü ildə bu, 3027 ədəd olub. Bu onu göstərir ki, cəmiyyətin elektromobillərə marağı azalır. ƏDV-nin tətbiqi yerli elektrik avtomobil istehsalına bu və ya digər formada müsbət təsir edəcək”.

С будущего года электромобили в Азербайджане будут облагаться НДС - Официально
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил председатель Государственного таможенного комитета Азербайджана Шахин Багиров на заседании парламентского комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству в ходе обсуждения «пакета государственного бюджета Азербайджанской Республики на 2026 год».
По словам Шахина Багирова, таможенные поступления в основном формируются за счёт импортных операций:
«Во время импорта применяются таможенные тарифы. Основная часть бюджетных поступлений поступает от НДС. Электромобили будут облагаться НДС. Хотя данная льгота отменяется, она действовала более пяти лет. За первые 10 месяцев 2025 года в страну было импортировано 1700 электромобилей. Это очень немного, ведь в 2024 году их количество составило 3027 единиц. Это показывает, что интерес общества к электромобилям снижается. Введение НДС окажет в той или иной степени положительное влияние на развитие местного производства электромобилей», — отметил глава ГТК.