Bu il yığılan verginin həcmi açıqlandı
Cari ilin yanvar-noyabr aylarında İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə dövlət büdcəsinə 15 milyard 310.5 milyon manat vergi daxil olub, proqnoza 105.1 faiz əməl edilib. 2024-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə dövlət büdcəsinə vergi daxilolmaları 315.1 milyon manat və ya 2.1 faiz artıb.
Valyuta.az Dövlət Vergi Xidmətinə istinadən xəbər verir ki, qeyri-neft-qaz sektorundan daxilolmalar 11 milyard 187.6 milyon manat olub, proqnoz 102.7 faiz icra edilib. Əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bu sektordan vergi daxilolmaları 8.7 faiz artıb.
Ödənilən vergilərin 73.1 faizi qeyri-neft-qaz sektorunun, 26.9 faizi isə neft-qaz sektorunun payına düşüb.
Cari ilin yanvar-noyabr aylarında muzdlu işçi sayının və əməkhaqqı fondunun "ağarması" şəraitində məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə daxilolmalar 5 milyard 733.6 milyon manat təşkil edib. Bu mənbədən daxilolmalar əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 11.7 faiz və ya 601.3 milyon manat artıb. Qeyri-büdcə təşkilatları üzrə daxilolmalar ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 12.3 faiz artaraq 3 milyard 832.2 milyon manat olub.
İşsizlikdən sığorta haqları üzrə daxilolmalar 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 10.4 faiz artaraq 203 milyon manat təşkil edib. Qeyri-büdcə təşkilatları üzrə daxilolmalar 11.4 faiz artıb və 155 milyon manat olub.
İcbari tibbi sığorta haqları üzrə daxilolmalar ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 10.1 faiz artaraq 1 milyard 6.3 milyon manat olub. Qeyri-büdcə təşkilatları üzrə daxilolmalar 9.6 faiz artıb və 713.7 milyon manat təşkil edib.

По линии Государственной налоговой службы при Министерстве экономики в январе–ноябре текущего года в государственный бюджет поступило 15 млрд 310,5 млн манатов налогов, что составляет 105,1 процента выполнения прогноза. По сравнению с соответствующим периодом 2024 года налоговые поступления в государственный бюджет увеличились на 315,1 млн манатов или на 2,1 процента.
Valyuta.az со ссылкой на Государственную налоговую службу сообщает, что поступления от не нефтегазового сектора составили 11 млрд 187,6 млн манатов, выполнено 102,7 процента прогноза. По сравнению с соответствующим периодом прошлого года налоговые поступления от этого сектора возросли на 8,7 процента.
73,1 процента уплаченных налогов пришлось на долю не нефтегазового сектора, 26,9 процента — на нефтегазовый сектор.
В январе–ноябре текущего года в условиях «обеления» численности наемных работников и фонда оплаты труда поступления по обязательным государственным социальным страховым взносам составили 5 млрд 733,6 млн манатов. Поступления из этого источника по сравнению с соответствующим периодом прошлого года выросли на 11,7 процента или на 601,3 млн манатов. Поступления от небюджетных организаций по сравнению с тем же периодом прошлого года увеличились на 12,3 процента и составили 3 млрд 832,2 млн манатов.
Поступления по страховым взносам от безработицы возрастали на 10,4 процента по сравнению с тем же периодом 2024 года и составили 203 млн манатов. Поступления от небюджетных организаций увеличились на 11,4 процента и составили 155 млн манатов.
Поступления по обязательным взносам на медицинское страхование выросли на 10,1 процента по сравнению с тем же периодом прошлого года и составили 1 млрд 6,3 млн манатов. Поступления от небюджетных организаций увеличились на 9,6 процента и составили 713,7 млн манатов.