2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında bankların kreditlərdən əldə etdiyi faiz gəlirləri 3 milyard 585.1 milyon manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 777,4  milyon manat və ya 27,69% çoxdur.
2024-cü ilin eyni dövründə kreditlərdən əldə edilən faiz gəlirləri 2 milyard 807.7 milyon manat səviyyəsində idi.
Ümumilikdə, 2025-ci ilin ilk 11 ayında bankların faiz və bu qəbildən olan gəlirləri 4 milyard 554.2 milyon manat olub. Bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 955,6 milyon manat və ya 26,55% artım deməkdir.
Maliyyə sektorunda yerləşdirilmiş vəsaitlər üzrə faiz gəlirləri 266.3milyon manatdan 305.3 milyon manata, qiymətli kağızlar üzrə faiz gəlirləri isə 392.7 milyon manatdan 505.9 milyon manata yüksələrək artım göstərib.

Банки Азербайджана в январе–ноябре 2025 года получили процентные доходы по кредитам в размере 3 млрд 585,1 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, данный показатель на 777,4 млн манатов, или 27,69%, превышает уровень аналогичного периода прошлого года.
Для сравнения, в январе–ноябре 2024 года процентные доходы банков от кредитов составляли 2 млрд 807,7 млн манатов.
В целом за первые 11 месяцев 2025 года совокупные процентные и приравненные к ним доходы банков достигли 4 млрд 554,2 млн манатов, что на 955,6 млн манатов, или 26,55%, больше по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Процентные доходы по средствам, размещённым в финансовом секторе, выросли с 266,3 млн манатов до 305,3 млн манатов, а доходы по ценным бумагам увеличились с 392,7 млн манатов до 505,9 млн манатов, продемонстрировав устойчивый рост.