Naxçıvan Duz Muzeyi ləğv edilib.
Qeyd edək ki, Naxçıvan Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən muzey 2017-ci ildə Vasif Talıbovun qərarı ilə yaradılmışdı. Muzeyin yaradılmasında əsas məqsəd Naxçıvan duzunun əhəmiyyətini diqqətə çatdırmaq, aparılan elmi tədqiqatların nəticələrinin sistemləşdirilməsini, elmi araşdırmalar zamanı əldə olunmuş maddi-mədəniyyət nümunələrinin qorunub-saxlanılmasını və təbliğini təmin etməkdir.
Muzeydə daş alətlər, daş çəkic və çapacaqlar, duz saxlamaq və ya duzu müxtəlif yerlərə daşımaq üçün istifadə olunmuş duz torbaları, saxsıdan və gildən hazırlanmış duz qabları, daş həvəngdəstə, dəstər və digər dəyərli eksponatlar qorunub-saxlanılırdı.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyindəki "Naxçıvan Duz İstehsalı" MMC-də istehsal və qablaşdırma dayandırılıb.

Музей соли Нахчывана ликвидирован.
Отметим, что музей, подчинённый Министерству культуры Нахчыванского автономного республики, был создан в 2017 году по решению Васифа Талыбова. Главная цель создания музея заключалась в привлечении внимания к значению нахчыванской соли, систематизации результатов научных исследований, а также обеспечении сохранения и популяризации материально-культурных образцов, полученных в ходе научных изысканий.
В музее хранились каменные орудия, каменные молотки и пестики, мешки для хранения или транспортировки соли, сольницы из глины и керамики, каменные ступки, песты и другие ценные экспонаты.
Напомним, что ранее на производстве и упаковке продукции в ООО «Нахчыванское производство соли», подчинённом Министерству экономики Нахчыванской автономной республики, была приостановлена деятельность.