14 faiz yox, 7 faiz gəlir vergisi ödəyəcəyik
Gələn ildən qeyri-neft sektorunda muzdla işləyənlərin gəlir vergisinin tətbiqi ilə bağlı məsələ də xüsusi diqqət çəkir. Qeyd edim ki, bu güzəşt 2019-cu ildə tətbiq qüvvəyə minib və müddətli xarakter daşımışdır. Güzəştin müddəti 2026-cı il yanvarın 1-də bitir. Bu güzəşt rejimi sıfır dərəcə ilə, yəni gəlir vergisi tutulmadan tətbiq edilirdi ki, bu da dünyada nadir hallardandır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında maliyyə naziri Sahil Babayev bildirib.
O qeyd edib ki, yeni dəyişikliklərə əsasən, 2500 manatadək gəlirlər 14% gəlir vergisi ilə, 2500 manatdan yuxarı gəlirlər isə 25% gəlir vergisinə cəlb ediləcəkdi.
"Lakin Azərbaycan hökuməti özəl sektorun inkişafını və qeyri-neft sektorunun stimullaşdırılmasını nəzərə alaraq, növbəti böyük güzəştli rejim tətbiq edir. İlk növbədə biz güzəştli rejim olaraq yox daimi rejim olaraq bu dərəcələri demək olar ki, 50 faiz aşağı salırıq - 14%-lik rejimi 7%-ə salırıq. Bununla da qalmır, əlavə olaraq 7 faizə keçidə də biz tədrici keçid olaraq müəyyən edirik, yəni 2026-cı ildə muzda işləyən əhalinin böyük əksəriyyətini əhatə edən 2500 manata qədər gəliri olan şəxslərin ödəyəcəyi gəlir vergisi cəmi 3 faizdir", - nazir bildirib.

В Азербайджане подоходный налог для работников ненефтяного сектора снизят с 14% до 7%
С будущего года особое внимание привлекает и вопрос применения подоходного налога для наёмных работников в ненефтяном секторе. Отмечу, что эта налоговая льгота была введена в 2019 году и носила временный характер. Срок её действия истекает 1 января 2026 года. Льготный режим применялся по нулевой ставке, то есть без удержания подоходного налога, что является редким случаем в мировой практике.
Как передаёт Valyuta.az, об этом заявил министр финансов Сахиль Бабаев на сегодняшнем пленарном заседании Milli Меджлиса.
Он отметил, что согласно первоначальным изменениям, доходы до 2500 манат должны были облагаться подоходным налогом по ставке 14%, а доходы свыше 2500 манат — по ставке 25%.
«Однако, учитывая развитие частного сектора и стимулирование ненефтяного сектора, Правительство Азербайджана вводит очередной льготный режим. Прежде всего мы фактически вдвое снижаем эти ставки, переводя их из льготного в постоянный режим: ставку 14% снижает до 7%. И на этом мы не останавливаемся: дополнительно мы предусматриваем поэтапный переход к 7-процентной ставке. Так, в 2026 году подоходный налог для лиц с доходом до 2500 манат, что охватывает подавляющее большинство работающих по найму граждан, составит всего 3%», — отметил министр.